Nemecká vláda predáva berlínsky hraničný priechod z čias studenej vojny

NETKY.SK • 23 August 2010, 07:11 • 2 min
Nemecká vláda predáva berlínsky hraničný priechod z čias studenej vojny

Nemecká vláda predáva berlínsky hraničný priechod z čias studenej vojny

slovakia

left justify in out

img

Chceli by ste mať vlastný hraničný priechod v Berlíne z čias studenej vojny? Na predaj je Checkpoint Bravo.
      Len málokto z tisícov turistov, ktorí si každý deň fotografujú hraničný priechod Charlie v centre Berlína niekedy počul o spojeneckom hraničnom priechode Checkpoint Bravo na juhozápadnom predmestí metropoly. Bravo stál nad hlavnou diaľnicou a bol tým významnejším z hraničných priechodov medzi východom a západom mesta.     Na aukciu upozornili noviny Tagesspiegel. Koná sa 16. septembra a pozemok plný buriny spolu s rozpadávajúcou sa diaľničnou kaviarňou predáva nemecká federálna vláda.
      Západní spojenci postavili hraničný priechod Bravo v rokoch 1951-1954, aby mali kde kontrolovať cestujúcich z demokratického Západného Berlína smerujúcich na komunistické územie a mali kde vítať utečencov zo Sovietmi kontrolovanej zóny rozdeleného Nemecka.
      Priechod je opustený od roku 1969, kedy narovnali cestu a nový hraničný priechod postavili zopár kilometrov ďalej. Neďaleký komunistický hraničný priechod, ktorý bol hlavnou bránou z Východného Nemecka do vonkajšieho sveta, je v súčasnosti malým múzeom. Exponáty sú umiestnené vo veži bývalej pozorovateľne.
      Aukčný katalóg zverejnený na internete udáva, že výkričná cena za starý hraničný priechod Bravo o rozlohe 15.000 štvorcových metrov je 45.000 eur. K nej sa bude prihadzovať.
      Checkpoint Charlie, ktorý sa nachádzal na ulici v centre Berlína, bol jedným z najbizarnejších hraničných priechodov sveta. Checkpoint Bravo bol postavený medzi stromami a bol predovšetkým praktický, pohraničníci tu 24 hodín denne kontrolovali tisíce osobných áut a nákladiakov.
      Pohraničné kontroly medzi oboma časťami Berlína sa skončili v roku 1990 a oba nemecké štáty sa opätovne zjednotili v rovnakom roku.

Zdroj: TASR/DPAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies