Nemecká skupina Kraftwerk neuspela so žalobou proti porušeniu autorských práv

NETKY.SK • 1 Jún 2016, 07:32 • 2 min
Nemecká skupina Kraftwerk neuspela so žalobou proti porušeniu autorských práv

BERLÍN - Nemecká skupina Kraftwerk, považovaná za priekopnícku v elektronickej hudbe, neuspela v utorok na ústavnom súde so žalobou podanou na nemeckého hudobného producenta Mosesa Pelhama, ktorý bez povolenia použil dvojsekundový úryvok z ich skladby. Informuje o tom agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Inkriminovaným úryvkom je tzv. beat (opakujúca sa rytmická sekvencia) pochádzajúci zo skladby Metall auf Metall (1977), ktorý Pelham namixoval v roku 1997 do piesne Nur mir pre nemeckú speváčku Sabrinu Setlurovú. Členovia skupiny tvrdia, že tým došlo k porušeniu práv ich intelektuálneho vlastníctva.

 

Podľa súdu však následky pre Kraftwerk neprevyšujú "umeleckú slobodu" a opačné rozhodnutie by "prakticky vylúčilo vytváranie hudby v určitom štýle", spresňuje britská stanica BBC. Pelham vyhlásil, že zákaz samplovania by obmedzil jeho umeleckú slobodu, keďže rap a hip-hop sú založené na tomto princípe.

 

Ústavný súd v meste Karlsruhe však nechal otvorenú možnosť, že parlament môže schváliť povinnú platbu za použitie beatov v skladbách iných interpretov. Súd taktiež navrhol posunutie prípadu Kraftwerku na Európsky súdny dvor (ECJ), keďže v roku 2002 došlo k zladeniu autorských práv v celej únii.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies