Ministerstvo vnútra odovzdalo hasičom novú techniku na boj s lesnými požiarmi

NETKY.SK • 22 December 2023, 18:00 • 2 min
Ministerstvo vnútra odovzdalo hasičom novú techniku na boj s lesnými požiarmi

BRATISLAVA - Príslušníci Hasičského a záchranného zboru budú lepšie vybavení na zvládanie lesných požiarov v ťažko dostupnom teréne. Prvá štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská v piatok 22. decembra 2023 v priestoroch Záchrannej brigády HaZZ v Malackách odovzdala hasičom do užívania 6 špeciálne upravených terénnych hasičských vozidiel Mercedes Benz Unimog.

slovakia

left justify in out

Dlhšie vlny horúceho a suchého počasia počas leta, ktorým čelí Európa vrátane Slovenska v posledných rokoch, stupňujú riziko vzniku požiarov v prírodnom prostredí. Potreba adekvátneho vybavenia hasičských a záchranných zborov tak narastá. „Verím, že nová technika nám pomôže efektívne reagovať na nové výzvy a posilní schopnosť ochrany životov a zdravia ľudí, majetku aj prírodného bohatstva v prípade mimoriadnych udalostí,“ povedala prvá štátna tajomníčka MV SR.

 

Vozidlo je prispôsobená potrebám hasičov počas zásahu, jeho nadstavbu navrhli členovia modulu pozemného hasenia. Tento typ vozidla sa osvedčil tiež pri poskytovaní medzinárodnej pomoci, počas leta bola technika nasadená v Grécku pri zdolávaní rozsiahlych lesných požiarov. Ministerstvo vnútra SR obstaralo pre potreby zásahovej činnosti HaZZ spolu 20 hasičských vozidiel typu Mercedes Benz Unimog. Nákup vozidiel finančne podporila EÚ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Ide o realizáciu dvoch európskych projektov: projekt GFFF – V Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidielprojekt Posilnenie intervenčných kapacít Hasičského a záchranného zboru.

Špecifikácia vozidla:

Cisternová automobilová striekačka na hasenie lesných požiarov CAS 4x4 na podvozku Mercedes Benz typu Unimog slúži na prepravu hasičskej jednotky, zásoby hasiacich látok a príslušenstva potrebného pre zásahovú činnosť.  

 

Možnosti použitia:

  • likvidácia lesných požiarov v ťažkom teréne s možnosťou prekonávania vodných prekážok a vodných tokov až do hĺbky 1,2 metra
  • likvidácia požiarov v budovách,
  • vyhľadávanie a záchrana osôb.

 

Vybavenie vozidla:

  • Vozidlo je vybavené pohonom zadnej nápravy s možnosťou pripojenia pohonu prednej nápravy a centrálnym tlakovaním pneumatík ovládaným z miesta vodiča, čo umožňuje  bezpečnú jazdu posádky aj v náročných podmienkach.
  • Vozidlo má nádrž na vodu s objemom 3 000 litrov, čerpadlo s maximálnym výkonom 3 000 litrov pri tlaku 1 MPa a 250 litrov pri tlaku 4 MPa (vysoký tlak pri použití prietokového navijaku).
  • Vozidlo je ďalej vybavené lanovým navijakom, prostriedkami spojovacej služby, navigačným a polohovacím systémom, technickými prostriedkami, prenosným plávajúcim čerpadlom, genfovakmi, zámočníckym náradím a profesionálnou motorovou pílou. 
  • Cena jedného vozidla MB Unimog je 407 160 eur vrátane DPH.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MV SR, Foto: Tlačový odbor MV SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies