Nečakané slová novozélandskej premiérky. Pustila sa do Ruska aj OSN

NETKY.SK • 7 Júl 2022, 10:08 • 2 min
Nečakané slová novozélandskej premiérky. Pustila sa do Ruska aj OSN

WELLINGTON - Jacinda Ardernová vo štvrtok vyhlásila, že Bezpečnostná rada OSN zlyhala, čo sa týka reakcie na ruskú inváziu na Ukrajinu.

slovakia

left justify in out

V tejto súvislosti kritizovala právo veta, ktoré má päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN vrátane Ruskej federácie, a vyzvala na reformu tejto organizácie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

 

img

 

Ardernová počas obchodnej cesty do Austrálie, kde navštívila think-tank Lowyho inštitút pre medzinárodnú politiku, uviedla, že Rusko zaujalo „morálne skazený postoj v dôsledku morálne skazenej a nelegálnej vojny". Vyzvala, aby Moskvu v súvislosti s vojenskou ofenzívou vzali na zodpovednosť.

 

Ardernová apelovala na Medzinárodný trestný súd v Haagu, aby vyšetril podozrenia z páchania vojnových zločinov na Ukrajine. Dodala, že Nový Zéland by mohol v procese voči Rusku na súde figurovať ako tretia strana.

 

Nový Zéland sa bude usilovať o reformy Bezpečnostnej rady OSN s cieľom zaistiť, aby tento orgán nestratil na dôležitosti.

 

„Musíme zreformovať OSN, aby sme sa nemuseli spoliehať na to, že jednotlivé krajiny budú zavádzať svoje vlastné autonómne sankcie," zdôraznila Ardernová.

 

img

 

Predsedníčka novozélandskej vlády však zároveň varovala pred čierno-bielym videním sveta a pred označovaním ruskej invázie za vojnu medzi Západom a Ruskom či za boj demokracie a autokracie. Upozornila tiež na to, aby sa nevytláčali dôležití hráči, akým je napríklad Čína.

 

„Nepredpokladajme, že Čína ako člen BR (OSN) nezohráva úlohu, čo sa týka vytvárania tlaku v reakcii na stratu územnej celistvosti (Ukrajiny) v konflikte s Ruskom," povedala.

 

Ardernová aj v spojitosti s narastajúcim napätím v Tichomorí  upozornila, že najsilnejším prostriedkom by mala byť diplomacia, a nie izolácia veľkých hráčov. Dodala, že hoci sa Peking stáva čoraz asertívnejším, stále existujú oblasti na vzájomnú spoluprácu, akou je napríklad obchod.

 

img

 

Wellington napriek tomu vyjadruje obavy z čínskych akcií v Juhočínskom mori a v Hongkongu a zaobchádzania s menšinou Ujgurov v autonómnej oblasti Sin-ťiang.

 

Obavy Nového Zélandu, Austrálie a USA vzbudil rozsiahly bezpečnostný pakt, ktorý Čína v apríli uzavrela so Šalamúnovými ostrovmi.

 

Prečítajte si tiež: Na stretnutí politikov dobodali ženu!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies