Návrat kozmickej lode Boeing Starliner sa posúva. A dôvod?

NETKY.SK • 19 Jún 2024, 09:03 • 2 min
Návrat kozmickej lode Boeing Starliner sa posúva. A dôvod?

WASHINGTON - Návrat kozmickej lode Boeing Starliner na Zem sa presunul na 26. júna. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) to oznámil na tlačovej konferencii. Správu priniesla agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Návrat z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) bol odložený, aby "náš tím dostal trochu viac času na kontrolu údajov, vytvorenie analýzy a uistenie sa, že sme naozaj pripravení pre návrat domov," povedal počas tlačovej konferencie Steve Stich, manažér komerčného programu NASA.
 
Astronauti Barry "Butch" Wilmor (61) a Sunita Williamsová (58) odštartovali do vesmíru na palube Starlineru 5. júna a k ISS dorazili po 27 hodinovom lete. Kozmická loď pritom zaznamenala štyri úniky hélia a päť zlyhaní počas používania manévrovacích trysiek.
 
Kapsulu na viac použití s dvojčlennou posádkou vyniesla do vesmíru nosná raketa Atlas V, pričom štart bol dvakrát na poslednú chvíľu odložený pre technické problémy. Starliner môže zostať pripojený počas svojej súčasnej misie k ISS 45 dní.

Predchádzajúce dva skúšobné lety sa uskutočnili bez posádky. Prvý v roku 2019 na ISS nedorazil pre softvérovú chybu a ďalšie problémy. Pri druhom v máji 2022 bola loď k ISS pripojená takmer päť dní.
 
Boeing sa snaží v kozmickom programe vyrovnať americkej súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá pre NASA dopravuje astronautov do vesmíru už od roku 2020. NASA zdôrazňuje, že aj napriek plánovanému ukončeniu prevádzky ISS v roku 2030 chce naďalej využívať služby oboch spoločností.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Reuters, Foto: cbsnews.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies