NATO umiestni v Turecku protivzdušné systémy Patriot

NETKY.SK • 5 December 2012, 08:03 • 2 min
NATO umiestni v Turecku protivzdušné systémy Patriot

NATO umiestni v Turecku protivzdušné systémy Patriot - Politika Severoatlantická aliancia dnes oznámila, že umiestni systémy protivzdušnej obrany Patriot pri južnej hranici Turecka. Posilní tým jeho obranu proti hrozbe cezhraničných útokov zo Sýrie, no ti

slovakia

left justify in out

imgSeveroatlantická aliancia dnes oznámila, že umiestni systémy protivzdušnej obrany Patriot pri južnej hranici Turecka. Posilní tým jeho obranu proti hrozbe cezhraničných útokov zo Sýrie, no tiež privedie USA a ich spojencov bližšie k sýrskej občianskej vojne, uviedla agentúra AP.

Členovia NATO rozhodli obmedziť využitie systémov Patriot výlučne na obranné účely - proti strelám odpáleným zo Sýrie, ktoré už v Turecku zabili päť ľudí. Dnešné oznámenie sa však tiež zdá byť odkazom pre režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada v čase, keď vo Washingtone i ďalších metropolách panujú obavy z možných príprav sýrskych chemických zbraní na prípadné nasadenie.

"Stojíme pri Turecku v duchu silnej solidarity," povedal novinárom generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Každému, kto by chcel zaútočiť na Turecko, hovoríme: Ani o tom neuvažujte!"vyhlásil.

Rasmussen zdôraznil, že umiestnenie systémov Patriot - zahŕňajúcich rakety, radar a ďalšie prvky - nebude prvým krokom k bezletovej zóne nad časťami Sýrie ani akejkoľvek útočnej operácie proti arabskému štátu.

Predstavitelia NATO uviedli, že systémy Patriot budú naprogramované tak, aby mohli zachytiť len sýrske zbrane, ktoré preniknú do tureckého vzdušného priestoru. Nebudú môcť "preventívne" preniknúť na sýrske územie, informovala AP. 

Podľa Rasmussena však môžu znížiť napätie na hranici, cez ktorú utiekli z vlasti desaťtisíce Sýrčanov a ktorá sa stala dôležitým miestom pre pašovanie zbraní povstalcom bojujúcim za zosadenie Asada.

Očakáva sa, že Nemecko a Holandsko poskytnú Turecku niekoľko batérií PAC-3, najnovšej verzie protivzdušných systémov Patriot vyrobených v USA. Spojené štáty pravdepodobne zaplnia prípadne "medzery", možno poskytnutím svojich zariadení umiestnených v Európe.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies