Narušia opičie kiahne dovolenkovú sezónu? Infektológ Peter Sabaka posiela Slovákom odkaz

NETKY.SK • 9 Jún 2022, 13:12 • 2 min
Narušia opičie kiahne dovolenkovú sezónu? Infektológ Peter Sabaka posiela Slovákom odkaz

BRATISLAVA - Uplynulé dva roky sme bojovali s obmedzeniami spojenými s pandémiou COVID-19, teraz sa snažia prihlásiť o slovo opičie kiahne.

slovakia

left justify in out

Ochorenie COVID-19 ani opičie kiahne by však nemali narúšať tohtoročnú dovolenkovú sezónu. Ako uviedol infektológ Peter Sabaka, po dvoch rokoch je cestovanie do zahraničia bezpečné. Ľuďom, ktorí COVID-19 neprekonali a nie sú zaočkovaní, však odporúča pred cestou sa zaočkovať. Dobrou správou pre dovolenkárov podľa neho je, že momentálne nie je v žiadnej krajine epidemiologická situácia výrazne horšia ako na Slovensku.

 

img

 

Situácia s cestovaním do zahraničia je dnes podľa Sabaku iná, pretože jednotlivé subvarianty a varianty nového koronavírusu sú po svete viac menej rovnomerne rozložené. „Čiže neexistuje nejaký variant alebo subvariant, ktorý by sme si na Slovensko mohli zavliecť,“ uviedol.

 

Priblížil, že ľudia, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali alebo sú zaočkovaní, nemusia mať pri cestovaní obavy.

 

„Aj keby sa nakazili, ochorenie by pre nich nemalo mať väčšie konzekvencie, ako keby sa nakazili napríklad chrípkou,“ vysvetlil. Ostatným odporúča zaočkovať sa pred dovolenkou tromi dávkami vakcíny.

 

„Pokiaľ má niekto poruchu imunitného systému, poprípade ide o starších ľudí alebo s viacerými chronickými chorobami, tak je možno vhodné v priestoroch, kde je viacej ľudí, aby nosili rúško alebo respirátor, aby sa chránili,“ dodal. Pripomenul, že očkovanie nechráni pred nakazením úplne, ale znižuje riziko ťažšieho priebehu.

 

Prečítajte si tiež: V Žiline havarovalo auto dopravnej zdravotnej služby. Zomrela 95-ročná žena

 

Opičie kiahne podľa jeho slov ani zďaleka nepredstavujú také riziko ako COVID-19, pretože ide o menej nákazlivý vírus. Podotkol, že aj v krajinách, v ktorých sa nachádza, je ho relatívne málo a prípady stúpajú lineárne.

 

„Je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným. Neprenáša sa vzduchom tak ako COVID-19. Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ ozrejmil infektológ.

 

img

 

„Vidíme, že klienti majú chuť cestovať, už teraz evidujeme zvýšený záujem aj o cestovné poistenie a zlepšujúca sa epidemická situácia a zmierňovanie opatrení v jednotlivých krajinách ich v tom len podporuje,“ uviedol generálny riaditeľ Union poisťovne Michal Špaňár. Túto sezónu je podľa poisťovne záujem najmä o Turecko, Egypt, grécke ostrovy, Cyprus, Taliansko, ale aj autom ľahko dostupné Chorvátsko. Záujem vzrástol aj o exotickejšie destinácie, ako sú napríklad Spojené arabské emiráty, Maurícius, Thajsko.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Americká turistka poškodila slávnu pamiatku. Dostala pokutu 25-tisíc eurtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies