AKTUALIZÁCIA: Národné centrum zdravotníckych informácií poslalo SMS správu s COVID pasom aj osobám, ktoré zomreli na koronavírus

NETKY.SK • 12 Júl 2021, 12:29 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Národné centrum zdravotníckych informácií poslalo SMS správu s COVID pasom aj osobám, ktoré zomreli na koronavírus

BRATISLAVA - Národné centrum zdravotníckych informácií poslalo koncom júna SMS správu s COVID pasom aj osobám, ktoré zomreli na následky ochorenia COVID-19.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

AKTUALIZÁCIA

NCZI reagovalo, že ich vzniknutá situácia mrzí. Dôvodom jej vzniku je, že databáza aplikácie Moje ezdravie nie je napojená na referenčné registre, ako je napríklad Register fyzických osôb (RFO).

 

"Databáza pracuje výhradne s dátami, ktoré uviedli občania. Na základe podnetu o zasielaní SMS a emailov zosnulým osobám bude NCZI stotožňovať údaje s RFO," povedala pre agentúru SITA Diana Dúhová z tlačového odboru NCZI.

 

 

Informovala o tom Lenka Straková z Občianskeho združenia Skutočné obete. Združenie preto žiada NCZI, aby si dalo do poriadku údaje vo svojich databázach, očistilo databázy od zosnulých a aby sa rodinám za technické a manažérske zlyhanie verejne ospravedlnilo.

 

img

 

Prečítajte si: Stovky thajských zdravotníkov sa nakazili koronavírusom napriek dvom dávkam čínskej vakcíny Sinovac


„Keď mi prišla SMS s osobným číslom na meno mamy, ktorá zomrela počas vrcholiacej druhej vlny pandémie, myslela som, že zle vidím. Ostala som nepríjemne prekvapená,“ povedala Lucia Ďurajková, dcéra jednej z obetí COVID-19.

OZ Skutočné obete eviduje viacero podobných skúseností. SMS s COVID pasom boli doručené napríklad aj rodinám, ktoré prišli o príbuzného pred viac ako pol rokom. Na otázky združenia, prečo k zasielaniu SMS správ na telefónne čísla obetí ochorenia COVID-19 dochádza, NCZI nereagovalo.

 

Mohlo by vás zaujímať: Eduard Heger: Štát poskytol na boj s pandémiou takmer osem miliárd eur

„Verejne žiadame NCZI, aby si dalo do poriadku svoje databázy. Považujeme za absurdné, že inštitúcia, ktorá denne zverejňuje počty zosnulých na koronavírus, posiela traumatizovaným rodinám osobné COVID pasy mŕtvych s výzvou na ich uchovanie, a to aj mesiace po ich tragickej smrti. Na rozdiel od živých, ktorých vidíme v médiách a ktorí sa boria s problémami, aby im digitálny COVID preukaz EÚ fungoval, naši najbližší potvrdenie o prekonaní ochorenia, teste či vakcinácii skutočne nepotrebujú, je to cynické,“ povedala Straková.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies