Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi pomohla trom Slovákom

NETKY.SK • 17 Október 2018, 18:37 • 2 min
Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi pomohla trom Slovákom

BRATISLAVA – Z nútenej práce v zahraničí sa aj vďaka Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi (0800 800 818) podarilo vyslobodiť troch ľudí.

slovakia

left justify in out

Linku od septembra tohto roka prevádzkuje Slovenská katolícka charita (SKCH). Všetky tri obete sú v súčasnosti späť na Slovensku a prihlásili sa do charitného programu podpory a ochrany obetí.

 

Od začiatku septembra zaznamenala linka pomoci viac ako 20 hovorov a identifikované boli tri obete. "Volali nám ich rodinní príslušníci a bola potrebná rýchla intervencia. Podarilo sa nám kontaktovať policajného pridelenca v Anglicku, ktorý komunikoval s lokálnou políciou. V krátkom čase spravili raziu, obete vyslobodili a podarilo sa nám ich navrátiť na Slovensko," priblížila Jana Verdura, manažérka projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi SKCH, ktorý funguje desať rokov.

 

Linku pomoci prevádzkuje charita nepretržite. Cez pracovné dni na ňu môžu ľudia zavolať od 8.00 h do 20.00 h, mimo pracovných hodín je zabezpečený nepretržitý monitoring prichádzajúcich hovorov prostredníctvom záznamníka.

 

Linka tiež funguje ako určitá forma prevencie a eliminácie rizík spojenej s prácou v zahraničí. "Dostávajú sa k nám telefonáty, keď si ľudia overujú informácie týkajúce sa pracovných agentúr, či sú legálne alebo nelegálne," poznamenala Verdura.

 

Tých taktiež upozorňujú na to, aby si pracovnú zmluvu vždy pred podpísaním dobre prečítali. A ak je pre nich nezrozumiteľná alebo je písaná v cudzom jazyku, aby ju nepodpisovali. Osemnásty október je Európskym dňom boja proti obchodovaniu s ľuďmi.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies