Najvyšší kontrolný úrad už vykonáva kontrolu v Slovenských elektrárňach

NETKY.SK • 18 December 2014, 13:24 • 2 min
Najvyšší kontrolný úrad už vykonáva kontrolu v Slovenských elektrárňach

BRATISLAVA - Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) už vykonáva kontrolu v Slovenských elektrárňach.

slovakia

left justify in out

Pre portál vEnergetike.sk to potvrdil Lukáš Jasenec poverený zastupovaním riaditeľa Odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ. "Ukončenie kontroly je naplánované na apríl budúceho roka," dodal Jasenec s tým, že podrobnosti o samotnej kontrole nebude úrad až do ukončenia zverejňovať vzhľadom na to, že ide o utajované skutočnosti.

 

Ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa nepozdávalo neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci koncom septembra uznesenie schválili. Kontrolóri z NKÚ sa podľa uznesenia majú zamerať na hospodárenie s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Kontrola má súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých blokov. 

 

Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Tretí blok je v súčasnosti dostavaný na takmer 80 % a štvrtý na 60 %. Na treťom bloku sa v súčasnosti už začal proces spúšťania. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur. 

 

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies