Najvyššie príjmy mal vlani Smer-SD, v kategórii darov vedie Most-Híd

NETKY.SK • 5 Júl 2011, 12:37 • 2 min
Najvyššie príjmy mal vlani Smer-SD, v kategórii darov vedie Most-Híd

Najvyššie príjmy mal vlani Smer-SD, v kategórii darov vedie Most-Híd

slovakia

left justify in out

img

Najvyššie príjmy do straníckej pokladnice zaznamenala za minulý rok najsilnejšia politická strana na Slovensku Smer-SD. Jej príjmy za získané hlasy vo voľbách, za poslanecké mandáty, vrátane príspevkov na činnosť a ďalších položiek presiahli sedem miliónov eur.
      Táto suma zahŕňa aj členské príspevky, na ktorých strana Roberta Fica vyzbierala takmer 167.766 eur. Smer-SD však v minulom roku nezískal žiaden dar. Vyplýva to z informácie o výročných správach politických strán, ktorou sa budú poslanci NR SR zaoberať na pokračujúcej 20. schôdzi parlamentu.
      V položke dary vedie spomedzi parlamentných strán Most-Híd, ktorý takto získal 261.238 eur. Na druhej strane Most-Híd ako jediný subjekt zastúpený v parlamente nevyzbieral od svojich členov ani euro. Celkové príjmy strany Bélu Bugára Mosta-Híd dosiahli 1,66 milióna eur.
      Druhá najsilnejšia parlamentná strana SDKÚ-DS si minulý rok prilepšila o 4,7 milióna eur, z toho na členskom vyzbierali 100.209 eur a formou daru získali 86.736 eur. Príjmy SaS vlani dosiahli 2,4 milióna eur. Z toho dary predstavujú sumu 226.358 eur, na členskom liberáli vyzbierali 73.995 eur.
      KDH zaznamenalo príjmy na úrovni 1,9 milióna eur, v rámci ktorých kresťanskí demokrati vyzbierali na členskom 69.077 eur a formou darov prijali 40.551 eur. Najmenšia strana v NR SR, SNS, mala príjmy na úrovni takmer 1,6 milióna. Členské príspevky dosiahli súhrnnú hodnotu 18.547 eur, dary 3500 eur.
      Poslanci majú okrem týchto informácií na stole aj pokračovanie v diskusii o pôžičke Grécku, ktorú iniciovala SaS, SNS a poslanci OKS. Pri tejto otázke stoja proti sebe predseda SaS Richard Sulík, ktorý žiada bankrot Grécka a minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), ktorý s pôžičkou súhlasí len za istých podmienok.
      V rámci pokračujúcej schôdze možno búrlivú diskusiu očakávať o výslednej podobe Zákonníka práce. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) už avizovala, že minimálne mzdové nároky, určované podľa kvalifikácie zamestnancov, by napokon mali zostať súčasťou Zákonníka práce aj po jeho novelizácii.
      S napätím sa bude čakať aj na to, ako dopadne šiesty pokus KDH o schválenie ústavného zákona o zrušení tzv. Mečiarovych amnestií. Do druhého čítania sa dostal návrh s podporou 85 poslancov, z opozície dostali hlasy SNS aj Jána Počiatka zo Smeru-SD. Na konečné schválenie je potrebná ústavná väčšina 90 hlasov, čo bez Smeru-SD nie je možné. V zákulisí sa hovorilo aj o možnej dohode koalície s touto opozičnou stranou, ktorá potrebuje podporu pre svoj návrh novely ústavného zákona. Tým chce Smer-SD dosiahnuť, aby ústava vyslovene deklarovala, že SR uznáva menšinové práva získané len na individuálnom základe.
      Koalícia chce tiež zrušiť priestupkovú imunitu poslancov. Táto iniciatíva prišla po neúspešnej snahe zrušiť trestnoprávnu imunitu členov parlamentu, na čo ale bola potrebná ústavná väčšina a teda súčinnosť opozície. Na zrušenie priestupkovej imunity stačia koalícii vlastné hlasy.
      Minister zdravotníctva predložil parlamentu novelu zákona o liekoch a zdravotných pomôckach, na základe ktorej by sa mal zmeniť spôsob predpisovania liekov. Lekári by síce aj naďalej mali napísať na recept konkrétny názov lieku, zároveň však budú musieť uviesť aj účinnú látku. Povinnosťou lekárnika bude vydať najlacnejší liek.
      Trojicu návrhov predložili aj Obyčajní ľudia združení okolo Igora Matoviča (nezávislý). Tí chcú poslancom, ktorí vykonávajú aj iné volené funkcie, krátiť ich ďalšie platy o 90 percent. Cez novelizáciu zákona o voľbách do NR SR zase presadzujú, aby do parlamentu mohli kandidovať ľudia aj mimo kandidátky politických strán. Zmenou zákona o reklame zase chcú dosiahnuť, aby cestovné kancelárie uvádzali v katalógoch konečné ceny zájazdov, teda aj so všetkými poplatkami.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies