Náčelníci obrany aliancie zasadili borovice,pasovaní budú aj za goralov

NETKY.SK • 20 September 2010, 07:01 • 2 min
Náčelníci obrany aliancie zasadili borovice,pasovaní budú aj za goralov

Náčelníci obrany aliancie zasadili borovice,pasovaní budú aj za goralov

slovakia

left justify in out

img

Náčelníci obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) dnes v Hornom Smokovci vysadili do novozaloženého "Lesíka NATO" 28 borovíc, 29. strom zasadil predseda Vojenského výboru NATO taliansky admirál Giampaolo Di Paola.
"Snažil som sa zúročiť svoje skúsenosti, ktoré mám z podobných návštev v iných štátoch. Povedal som si, že by to malo byť niečo symbolické, z čoho bude Slovensko žiť nielen pre okamih tejto konferencie, ale nejakú dlhú dobu," uviedol dnes k symbolickému sadeniu stromčekov náčelník Generálneho štábu SR Ľubomír Bulík. "Sami ste mohli vidieť, že sa ľudia naozaj bavili a zobrali to so srdcom. Tomu som strašne rád," podčiarkol.
Symbolické sadenie borovíc ocenil aj primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. "Tieto stromy, ktoré tu dnes spoločne vysadíte, nech symbolizujú nielen vašu ochotu pomôcť Tatrám, ale aj snahu človeka pomôcť prírode," povedal vo svojom príhovore.
V rámci dnešného neformálneho programu náčelníkov a predsedu Vojenského výboru NATO čaká ešte návšteva Červeného Kláštora, kde sa vydajú po stopách lietajúceho mnícha Cypriána. V prípade priaznivého počasia ich čaká aj splavovanie Dunajca v Pieninách. Symbolicky budú pasovaní aj za goralov. "Myslím, že väčšina, okrem môjho poľského kolegu, nevie o čo ide," vyjadril sa generál Bulík s tým, že ide o veľké prekvapenie.
Konferencia Vojenského výboru NATO sa na Slovensku koná historicky prvýkrát. Nepochybne ju možno označiť za vojenskú udalosť roka, keďže podujatie tohto druhu sa bude na Slovensku najbližšie konať o 28 rokov. Najbližšie výjazdové stretnutie výboru sa uskutoční v septembri 2011 v španielskej Seville.
Cieľom rokovaní bolo diskutovať o najdôležitejších otázkach operácií pod vedením NATO, o vojenských aspektoch novej strategickej koncepcie aliancie, reforme veliteľskej štruktúry NATO a budovaní spôsobilostí v zdrojovo nepriaznivom prostredí.
Zahraničných hostí privítali na Slovensku aj prezident SR Ivan Gašparovič, premiérka Iveta Radičová a minister obrany Ľubomír Galko.
Najvyšší vojenský orgán Severoatlantickej aliancie - Vojenský výbor NATO je zložený z náčelníkov obrany všetkých 28 členských krajín. Ako skupina sa stretávajú najmenej trikrát do roka. Predsedu Vojenského výboru NATO volia náčelníci obrany členských krajín NATO spravidla na trojročné obdobie. Reprezentuje ich stanoviská na konsenzuálnom základe ako hlavný vojenský poradca generálneho tajomníka, Severoatlantickej rady a ďalších dôležitých súčastí v rámci NATO. Vojenský výbor predstavuje významný zdroj odborných vedomostí a skúseností, rozhoduje o vojenských postupoch, stratégiách a plánoch týkajúcich sa celej aliancie, je kľúčovým nástrojom NATO v oblasti navrhovania a prijímania rozhodnutí.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies