Na Záhorácku stenu slávy pribudne koliesko Ľudovíta Hološku

NETKY.SK • 23 September 2023, 17:00 • 2 min
Na Záhorácku stenu slávy pribudne koliesko Ľudovíta Hološku

SENICA - Ľudovít Hološka - maliar, kresliar, ilustrátor a vysokoškolský pedagóg, ktorý sa v týchto dňoch dožíva jubilea 80 rokov, je ďalšou z osobností Záhoria, ktorý sa dostane na Záhorácku stenu slávy v Senici. V piatok (22. 9.) osadia v centre mesta na Námestí oslobodenia ozubené koliesko s jeho menom ako súčasť osláv a otvorenia výstavy jeho kresliarskeho umenia v Záhorskej galérii Jána Mudrocha.

slovakia

left justify in out

Slávnosť odhalenia kolieska na Záhoráckej stene slávy pripravuje mesto Senica. Primátor Martin Džačovský oceňuje na umelcovi, ako uviedol, intenzívne nasadenie a zapálené úsilie pre prácu, rozsah jeho celoživotného diela a jeho pedagogickú činnosť, keď sa podieľal na výchove novej generácie umelcov. Ľudovít Hološka na narodil 18. septembra 1943 v Jablonici, kde žije a pracuje dodnes. Absolvoval Školu umeleckého priemyslu a Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU). Pôsobil v slobodnom povolaní, aj ako odborný asistent na viacerých vysokých školách. Následne ako profesor na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity a prodekan na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Jeho maľby a kresby sú súčasťou zbierok viacerých verejných galérií, venuje sa aj kurátorskej činnosti a písaniu o umelcoch.

 

 

V piatok otvoria v senickej galérii výstavu Denník koloristu, ktorá je prvou obsiahlou výstavou prezentujúcou Hološkovo rozsiahle kresliarske diela na papieri. Od minulého týždňa je v Trnave v Galérii Jána Koniarka sprístupnená výstava Putovanie (s) maľbou, v ktorej je zhodnotená jeho maliarska tvorba. Súčasťou oboch retrospektívnych výstav je vydanie rozsiahlej monografie o umelcovi.

 

Záhorácku stenu slávy odhalili v roku 2015, je na nej doteraz 13 koliesok s menami významných rodákov. Vôbec prvou bola herečka Mária Kráľovičová, pochádzajúca z obce Čáry. Postupne pribudli kolieska speváčky Jany Kocianovej zo Šaštína-Stráží, textára Pavla Braxatorisa zo Senice, hokejistu, Skaličana Žigmunda Pálffyho či naposledy výtvarníka Štefana Ortha z Gajár.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: TASR / Michal Svítok
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies