Na východe Ukrajiny pokračuje sťahovanie ťažkej techniky z frontovej línie

NETKY.SK • 27 Február 2015, 18:00 • 2 min
Na východe Ukrajiny pokračuje sťahovanie ťažkej techniky z frontovej línie

KYJEV - Ukrajinská armáda i prorurskí separatisti pokračovali dnes v sťahovaní ťažkej techniky z frontovej línie na východe krajiny, pričom sa naďalej vzájomne obviňovali z porušovania prímeria v oblasti.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

V zmysle minských dohôd by proces odsunu ťažkých zbraní mal skončiť v priebehu dvoch týždňov.
     

Informácie, ktoré dnes v Kyjeve zverejnil hovorca ukrajinských ozbrojených síl Andrij Lysenko, naznačujú, že úplný pokoj zbraní na východe krajiny nepanuje. V priebehu uplynulých 24 hodín tam podľa jeho slov prišli o život traja ukrajinskí vojaci, ďalších sedem utrpelo zranenia. V stredu a vo štvrtok pritom ukrajinská armáda po dlhšom čase nezaznamenala straty na životoch.
     

Ako vyplynulo z Lysenkových slov, ukrajinská strana sa obáva, že by separatisti mohli po získaní kontroly nad strategicky dôležitým mestom Debaľceve začať s ofenzívou na prístavné mesto Mariupol. Podľa jeho slov už konvoj s raketometmi typu GRAD opustil Doneck a vydal sa smerom k polmiliónovému mestu na brehu Azovského mora.
     

Tak Európska únia, ako aj Spojené štáty už skôr dali najavo, že prípadný útok na Mariupol by predstavoval porušenie minských dohôd a pravdepodobne by viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Ruskú federáciu.

     

Fakt, že na východe Ukrajiny dochádza k sťahovaniu ťažkej techniky, potvrdila aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Druhý muž jej misie Alexander Hug pre ruskú televíznu stanicu RT uviedol, že vnímajú opatrenia oboch strán konfliktu v záujme naplnenia minských dohôd. Súčasne potvrdil pohyby zbraní, aj keď dodal, že je ešte priskoro hovoriť o ich trvalom stiahnutí.
     

Ukrajinská armáda je pripravená vrátiť ťažké zbrane na ich predchádzajúce pozície pri frontovej línii, ak bude pokračovať porušovanie minskej mierovej dohody. Vyhlásil to dnes ukrajinský prezident Petro Porošenko.
     

Podľa jeho slov "vojenská hrozba z východu" pretrváva napriek dohodnutému prímeriu medzi vládnymi silami a proruskými separatistami. "Aj v prípade najoptimistickejšieho scenára bude vojenská hrozba z východu, bohužiaľ, pretrvávať," dodal ukrajinský prezident.
     

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dnes v Moskve vyzval ukrajinskú vládu, aby zmenila kurz krajiny a nepribližovala sa viac k Severoatlantickej aliancii (NATO). Ak sa tak nestane, hrozí Ukrajine rozkol, formuloval ruský minister a dodal, že navyše by došlo k ohrozeniu dôvery a stability v transatlantických vzťahoch, ak by sa Ukrajina zriekla štatútu neutrálnej krajiny.
     

Lavrov súčasne v súvislosti s krízou na Ukrajine obvinil USA z "bezprecedentnej protiruskej kampane", ale dodal, že sa Washingtonu nepodarilo vytvoriť širokú koalíciu proti Moskve. Prevažná väčšina štátov sveta, ale aj Európy, chce s Ruskom udržiavať normálne vzťahy, zdôraznil.
     

Po prvý raz sa neobvykle otvorene postavila na stranu Moskvy Čína. Veľvyslanec ázijskej veľmoci v Belgicku Čchü Sing sa podľa čínskej štátnej agentúry vyjadril, že príčinou krízy je mocenská hra medzi západnými mocnosťami a Ruskom a že zasahovanie zvonku konflikt vyostrilo. Rusko by sa mohlo cítiť, že sa k nemu pristupuje neférovo, varoval čínsky diplomat a dodal, že Západ by mal zohľadniť skutočné bezpečnostné potreby Ruskej federácie.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies