Na summite NATO išlo hlavne o rozvoj vzťahov s EÚ, predostrel minister Naď

NETKY.SK • 14 Jún 2021, 16:57 • 2 min
Na summite NATO išlo hlavne o rozvoj vzťahov s EÚ, predostrel minister Naď

BRATISLAVA/BRUSEL - Ústredné témy stretnutia boli silné transatlantické spojenectvo, agenda NATO 2030 či jednota a súdržnosť Aliancie.

slovakia

left justify in out

Na summite lídrov členských krajín NATO zastupovala Slovensko prezidentka a hlavná veliteľka Ozbrojených síl SR Zuzana Čaputová. Súčasťou slovenskej delegácie bol tiež minister obrany SR Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS). 

 

Významné myšlienky Zuzany Čaputovej na summite NATO 2021

 

Hlavnými prioritami Slovenska na dnešnom summite v Bruseli bol predovšetkým rozvoj vzťahov medzi NATO a Európskou úniou (EÚ), posilňovanie kolektívnej obrany a odstrašenia voči tradičným, ale aj novým bezpečnostným hrozbám. Skonštatoval to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

 

img


Išlo tiež o prvý summit Aliancie s účasťou prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena. Ako vysvetlil minister obrany Naď, agenda dnešného summitu je výsledkom niekoľkomesačných diskusií. Tie stanovili hlavné priority vo viacerých dôležitých oblastiach vrátane kolektívnej obrany či celkového rozšírenia aliančného prístupu k bezpečnosti.

 

"Ide o významný krok, ktorým spoločne s partnermi potvrdzujeme, že sme ochotní zhostiť sa týchto úloh v prospech všetkých členov Aliancie, pretože jej adaptácia na meniace sa bezpečnostné prostredie a náš konsenzuálny postoj v tejto otázke zohráva naozaj kľúčovú úlohu," povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

Šéf rezortu obrany zdôraznil, že je dôležité, aby jednotlivé členské krajiny vnímali Alianciu ako hlavný organizačný rámec kolektívnej obrany spojencov a euroatlantického priestoru.

 

img

 

"Jednou z našich hlavných priorít je, aby summit vyslal signál, že transatlantické spojenectvo je silné, že Aliancia je pripravená aj na nové výzvy a má schopnosť rýchlo a efektívne reagovať," doplnil minister Naď.

 

Smerovanie aliancie 
Lídri členských krajín NATO prijali na summite súbor deviatich hlavných rozhodnutí "NATO 2030", ktoré usmerňujú, ako bude vyzerať adaptácia Aliancie v nasledujúcich rokoch.

 

Ide napríklad o posilnenie politických konzultácii spojencov, zachovanie technologickej prevahy, posilnenie spoločného financovania, podpora medzinárodného poriadku založeného na pravidlách, posilnenie výcviku a budovania kapacít partnerov, či reakcia NATO na klimatické zmeny.

 

 

Zároveň odsúhlasili začatie procesu prípravy novej Strategickej koncepcie NATO, ktorá by mala byť schválená na ďalšom summite NATO v Madride v roku 2022.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies