Na Slovensku sa vysadí milión nových stromov. Do projektu sa môže zapojiť aj verejnosť

NETKY.SK • 26 Apríl 2021, 08:49 • 2 min
Na Slovensku sa vysadí milión nových stromov. Do projektu sa môže zapojiť aj verejnosť

BRATISLAVA - Lesy SR odštartovali v spolupráci s občianskym združením (OZ) Moje Slovensko a PEFC Slovensko projekt Milión stromov pre Slovensko.

slovakia

left justify in out

Hlavnou myšlienkou projektu je podpora biodiverzity, obnova lesov a zvyšovanie ekologickej stability lesa v spolupráci s verejnosťou. Projekt potrvá, kým nebude vysadený miliónty strom.

„Vzdelávanie spoločnosti v tejto oblasti je veľmi dôležitá úloha, no nie je to len o tom, že vysadíme stromček a myslíme si, že sme pomohli prírode. Každá pomoc lesu vysádzaním má svoje pravidlá, preto sme sa rozhodli verejnosti umožniť koordinovane vysádzať stromčeky tým správnym spôsobom s cieľom vysadiť milión stromov pre Slovensko,“ povedal predseda OZ Moje Slovensko Michal Halabuk.

Cieľom projektu bude tiež upozorniť na mimo produkčné funkcie lesa, napríklad na rekreačnú funkciu. Mikroklíma v lesoch vytvára príjemné prostredie pre oddych či šport.

 

Les je domovom mnohých druhov rastlín a živočíchov, čistí vzduch od prachu, zachytáva oxid uhličitý, zadržiava vodu či sneh na lavínových svahoch počas zimy.

V deň odštartovania projektu vysadili organizátori ovocné dreviny, typické pre bielo-karpatskú kopaničiarsku oblasť, ale aj ďalšie dreviny v okolí poľovníckeho kaštieľa Antonstál v katastri obce Nemšová v okrese Trenčín.

 

Následne sa budú sadiť lesné dreviny v rámci celého Slovenska a na lesných pozemkoch štátneho podniku v porastoch, ktoré to potrebujú. Verejnosť sa na výsadby môže registrovať na stránke www.mojles.sk. 
 

Mohlo by vás zaujímať: Prezidentka Zuzana Čaputová vymenila šaty za motykutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies