Na moste v katastri územia Korytnica bude kvôli prívalovým dažďom vyhlásená mimoriadna situácia

NETKY.SK • 29 Február 2024, 11:44 • 2 min
Na moste v katastri územia Korytnica bude kvôli prívalovým dažďom vyhlásená mimoriadna situácia

KORYTNICA - V kúpeľnej osade Korytnica, ktorá je miestnou časťou Liptovskej osady bola 11.2. 2024 (nedeľa) vyhlásená v súvislosti s prívalovými dažďami mimoriadna situácia a 2. stupeň povodňovej aktivity. Vplyvom výdatných zrážok došlo k podmytiu a zatopeniu miestneho mosta (evidenčné č. 6801) na ceste III/2222.

slovakia

left justify in out

Po opadnutí hladiny potoka Korytnica bol mostný objekt podrobený statickému posúdeniu. „Mostný zvršok je zdegradovaný, je potrebné ho odstrániť a vybudovať nový,  spolu s rímsou a zvodidlami. Počas najbližších dní zvoláme krízový štáb, na ktorom budeme informovať o výsledkoch statického posúdenia a vyhlásená bude mimoriadna situácia, riadená krízovým štábom,“ informuje Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy ŽSK. Most v k.ú. Korytnica je vzhľadom na svoj stavebno-technický stav zaradený do 6. stavebno-technického stupňa (veľmi zlý stav).

Most, v dĺžke 6 metrov sa nachádza na jedinej prístupovej komunikácií do miestnej časti Korytnica. Na mieste sa vykonávajú záchranné a zabezpečovacie práce mostného objektu, ktorých súčasťou bude aj vybudovanie náhradného premostenia, ktorého realizácia potrvá približne 2 – 3 týždne, „v závislosti od klimatických podmienok, keďže v tomto období je obrovský spád dažďových zrážok,“ doplnila Tisoňová. Počas realizácie náhradného premostenia bude povolený prejazd vozidiel po existujúcom moste v obmedzenom režime, a to tak, aby bol zabezpečený prístup obyvateľov časti Korytnica. V tejto chvíli je spracovaná projektová dokumentácia na rekonštrukciu mostného objektu a prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby.

Dočasné premostenie s obchádzkovou trasou bude stáť približne 40 tis. eur, rekonštrukcia samotného mostného objektu je odhadovaná na cca. 180 tis. eur. Všetky zabezpečovacie práce si budeme uplatňovať u Ministerstva životného prostredia SR a miestneho príslušného Okresného úradu.

V zlom a veľmi zlom stave je v súčasnosti 160 mostných objektov.  V rokoch 2018 – 2023 bolo v Žilinskom kraji zrekonštruovaných 88 mostov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ŽSK, Foto: ŽSK

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies