Na horách bude fúkať vietor silou víchrice

NETKY.SK • 11 December 2015, 09:12 • 2 min
Na horách bude fúkať vietor silou víchrice

LIPTOVKSÝ HRÁDOK - Vo vysokohorskom prostredí všetkých slovenských pohorí trvá aj dnes len malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

slovakia

left justify in out

Uvoľnenie lavíny je možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Okolo poludnia ojedinele na slnkom osvietených orientáciách s možnosťou samovoľného pohybu snehu vo forme splazov. Vplyvom striedania kladných a záporných teplôt vzduchu v posledných dňoch sa však všeobecne snehová pokrývka stabilizuje.

 

Dnes ráno bolo na horách jasno, s inverzným charakterom počasia, v dolinách s hmlou. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 3,9 stupňa Celzia na Lomnickom štíte do mínus jedného stupňa. Vietor fúkal rýchlosťou do 25 kilometrov za hodinu, v priebehu dňa sa bude dvíhať až na úroveň víchrice.

 

Za posledných 24 hodín nepripadol žiadny nový sneh. Na južných, juhovýchodných a východných svahoch v záveroch dolín a v žľaboch sa nad hranicou 1800 metrov nachádza 40 až 100 centimetrov snehu. V stredných polohách je do 20 centimetrov, pričom súvislá snehová pokrývka sa nachádza od výšky približne 1200 metrov. Povrch snehovej pokrývky je veľmi rôznorodý, strieda sa tvrdý, vetrom ubitý sneh s kôrou na povrchu, ktorá nie je nosná. Na poludnie je sneh väčšinou vlhký, vo vysokých polohách severných orientácii je ešte stále suchý a doskovitý.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies