Na desiatu školákovi pribaľte celozrnné pečivo, jogurt a nesladený nápoj

NETKY.SK • 28 August 2012, 06:55 • 2 min
Na desiatu školákovi pribaľte celozrnné pečivo, jogurt a nesladený nápoj

Na desiatu školákovi pribaľte celozrnné pečivo, jogurt a nesladený nápoj - Radíme Pri príprave desiatej pre svojho školáka myslite najmä na to, aby bola pestrá, výživovo hodnotná a zdravá. Kvalitná desiata by mala pozostávať z celozrnného pečiva, nátierky

slovakia

left justify in out

imgPri príprave desiatej pre svojho školáka myslite najmä na to, aby bola pestrá, výživovo hodnotná a zdravá. „Kvalitná desiata by mala pozostávať z celozrnného pečiva, nátierky alebo syra, porcie zeleniny a ovocia a hodnotného nesladeného nápoja,“ radí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Skalická.

Tieto zložky potravy totiž organizmu dodajú dostatok bielkovín, cukrov aj tukov. Z minerálnych látok je pre dieťa, ktoré sa vyvíja, najvýznamnejší vápnik. Jeho zdrojom sú najmä mlieko, mliečne výrobky, syry a jogurty. „Preto by v rámci pestrosti stravy mali rodičia zaradiť na desiatu aj mlieko a mliečne výrobky. Z mliečnych výrobkov sú veľmi hodnotné probiotické a acidofilné výrobky,“ odporúča ÚVZ.

V strave školákov majú nenahraditeľné miesto aj cukry. Deti totiž potrebujú tzv. rýchle kalórie. „Denná porcia by však nemala byť väčšia ako 50 gramov a uprednostniť treba sladké pečivo prípadne sušienky, sušené ovocie a cereálne sladké tyčinky pred tučnými múčnikmi a cukrovinkami,“ upozorňuje Skalická.

Do školskej tašky dieťaťa nezabudnite ráno pribaliť ani správny nápoj. ÚVZ zdôrazňuje, že pitný režim je veľmi dôležitý, nakoľko nedostatok tekutín sa v tomto veku môže prejaviť bolesťami hlavy, únavou, zápchou a ťažkosťami s ľadvinami. Najzdravšie sú bylinkové čaje, pitná voda, prípadne riedené ovocné šťavy. „Nevhodné sú sladké limonády a sýtené sladené nápoje, ktoré obsahujú priveľa jednoduchých cukrov a zbytočne zvyšujú príjem energie, čo vedie ku vzniku nadhmotnosti a obezity,“ varuje hovorkyňa úradu.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies