Na Deň Zeme minister životného prostredia oznámil ďalší krok v ochrane biodiverzity na Slovensku

NETKY.SK • 22 Apríl 2021, 12:12 • 2 min
Na Deň Zeme minister životného prostredia oznámil ďalší krok v ochrane biodiverzity na Slovensku

Svet si dnes pripomína 51. ročník Dňa Zeme. Minister životného prostredia Ján Budaj ohlásil podpísanie vyhlášky, vďaka čomu sa od 1. júna definitívne končí lov vlka dravého a zlepšia sa možnosti chrániť najvzácnejšie bezzásahové územia národných parkov.

slovakia

left justify in out„Dôsledkom súčasného stavu, ktorý umožňoval lov, bolo narušovanie štruktúry a správania svoriek. Svorky, ktorým poľovníci odstrelili vodcov, začali uprednostňovať lov oviec a podobných hospodárskych zvierat, ako ľahšie dostupnej potravy,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj.

Podľa premiéra Eduarda Hegera práve na Deň Zeme nesmieme. Aj on pripomína, že planéta sa bez nás zaobíde, ale my bez nej nie: „Tento deň patrí našej matke Zemi. Je rozmanitá, bohatá a plná života. Sme jej súčasťou a stále jej lepšie rozumieme. Prebúdza sa v nás silné vedomie zodpovednosti za stav klímy, životného prostredia, biodiverzity. Rozumieme čoraz viac všetkým tým hrozbám, ktoré prináša klimatická kríza, a pracujeme na tom, že sme prírode vrátili mnohé z toho, čo sme jej vzali. Ona nám to vráti desaťnásobne," uviedol premiér. 

 

img

Premiér taktiež poukázal aj na zmenu prístupu k životnému prostrediu zo strany vládnych predstaviteľov. Toho dôkazom je aj Plán obnovy. „Až 37 percent z celkových finančných zdrojov smeruje k zlepšeniu životného prostredia. Musíme motivovať veľké spoločnosti a získavať ich pre ekologicky čistú výrobu, šetrnú k životnému prostrediu. V konečnom dôsledku je to však úloha pre každého z nás. Myslieť na Zem, na ten najcennejší zázrak, ktorý každý deň vidíme, na život,“ necháva sa počuť premiér Heger.
 

Súvisiaci článok: Dnešný Svetový deň Zeme pripomína, ako veľmi naše aktivity ovplyvňujú planétu, vraví prezidentka Čaputová


Budaj oceňuje podporu vlády, ale myslí si, že  ochrana životného prostredia musí byť nielen prioritou vlády, ale aj každého z nás osobne. Ocenil tiež, že zelený rezort získal v Pláne obnovy gesciu nad jednou miliardou eur. Tieto prostriedky budú smerovať na ochranu životného prostredia, biodiverzity, podporu nízkouhlíkového priemyslu a v konečnom dôsledku zdravia ľudí, podčiarkol minister Budaj a pokračoval: „Najväčšia časť z tohto balíka, až 500 mil. eur, pôjde do komplexnej obnovy rodinných domov, 150 mil. eur smeruje do adaptácie na zmenu klímy a 350 mil. eur je určených na dekarbonizáciu priemyslu."

 

Zelenší svet nemusí automaticky znamenať hospodárske problémy: "Dobre navrhnuté programy adaptácie na zmenu klímy môžu vytvoriť nové podnikateľské príležitosti a pracovné miesta, ktoré sú nevyhnutne potrebné na trvalé a udržateľné zotavenie ekonomiky,“ ukončil minister Budaj.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miloš Cíbik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies