Na budúci týždeň začína sezónna uzávera turistických chodníkov

NETKY.SK • 26 Október 2012, 07:12 • 2 min
Na budúci týždeň začína sezónna uzávera turistických chodníkov

Na budúci týždeň začína sezónna uzávera turistických chodníkov - Cestovanie Značkované turistické chodníky v Tatranskom národnom parku (TANAP) budú od štvrtka 1. novembra po roku opäť o niečo kratšie.

slovakia

left justify in out

img

Značkované turistické chodníky v Tatranskom národnom parku (TANAP) budú od štvrtka 1. novembra po roku opäť o niečo kratšie. Viac ako 200 kilometrov chodníkov vo vysokohorskom prostredí bude totiž až do 15. júna pre turistov neprístupných. Dôvodom je sezónna uzávera, ktorej cieľom práve v tomto období je ochrana pôvodnej fauny a flóry, ako aj zabezpečenie pokoja, najmä pre kamzíka a svišťa.
      Štátne lesy (ŠL) TANAP, ako správca územia parku, sezónnym uzavretím spravovaných turistických chodníkov chcú zároveň chrániť v prvých jarných týždňoch aj čerstvú vegetáciu, ktorú by po roztopení snehu v mäkkej rozmočenej pôde mohli turisti zašliapavaním poškodiť. V neposlednom rade je sezónna uzávera aj akousi prevenciou bezpečnosti na horách. Týka sa to predovšetkým žiackych výletov na konci školského roka, ktoré často vedú do dolín, v ktorých ešte aj v máji či júni zostávajú veľké snehové polia, a pri oteplení hrozí pád lavín či pošmyknutie sa na tvrdom snehovom až ľadovom úseku, najmä v sedlách a vrcholových častiach tatranských turistických chodníkov.
      Sedem a pol mesiaca bude podľa Návštevného poriadku TANAP uzavretých takmer štyridsať úsekov turistických chodníkov, okrem dvoch v Žiarskej doline. Krajský úrad životného prostredia v Žiline totiž až do 31. decembra 2014 predĺžil výnimku udelenú ešte v roku 2011 na celoročné využívanie turistického chodníka aj v úseku Žiarska chata – Žiarske sedlo, zelená značka, a Plačlivô – Baranec končiaci v ústí Žiarskej doliny, žltá turistická značka.
      Turistický chodník v úseku Slavkovský štít od Slavkovskej vyhliadky a magistrála v úseku Sliezsky dom - Popradské pleso sú uzavreté len v čase, keď je na nich vrstva snehu. Rátať treba aj s tým, že od prvého dňa nového roka až do konca sezónnej uzávery, teda od 1. 1. do 15. 6., je pre turistov neprístupný aj Symbolický cintorín pod Ostrvou. Začiatok uzávery ŠL TANAP na každom úseku turistického chodníka, ktorého sa týka, riadne vyznačili informačnými tabuľami.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies