Mjanmarsko obvinilo novinárov Reuters z porušenia štátneho tajomstva

NETKY.SK • 18 December 2017, 15:40 • 2 min
Mjanmarsko obvinilo novinárov Reuters z porušenia štátneho tajomstva

NEPJITO - Mjanmarský prezident Tchin Ťjo povolil tamojšej polícii konať vo veci dvoch spravodajcov agentúry Reuters zadržaných za porušenia zákona o ochrane štátneho tajomstva, ktorý platí ešte z koloniálnych čias. Potvrdil to v pondelok hovorca mjanmarskej vlády.

slovakia

left justify in out

Novinári Wa Lone (31) a Kyaw Soe Oo (27) boli zadržaní minulý utorok po tom, ako prijali pozvanie na večeru s policajnými dôstojníkmi, ktorá sa konala na predmestí najväčšieho mjanmarského mesta Rangún.

 

Novinári sú podozriví z toho, že od policajtov získali dôležité tajné dokumenty a mali údajne v úmysle poskytnúť ich zahraničným médiám. Uvedení policajti pracovali v Jakchainskom štáte, kde násilnosti pripisované vo veľkej miere vládnym silám spôsobili masový útek vyše 630.000 príslušníkov moslimského etnika Rohingov, ktorí sa uchýlili v pohraničí susedného Bangladéša.

 

Za porušenie zákona o ochrane štátneho tajomstva novinárom hrozí trest do 14 rokov väzenia. V rovnakej veci boli zadržaní aj obaja policajti. Podľa agentúry Reuters nie je známe, či sa do rozhodovania o začatí policajného vyšetrovania voči novinárom zapojila aj mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij, ktorá v Mjanmarsku zastáva funkciu štátnej radkyne a do krízy v Jakchainskom štáte požívala veľkú autoritu doma i v zahraničí.

 

Zadržanie dvojice novinárov ako útok na slobodu slova odsúdilo mnoho vlád, vrátane USA, Kanady a Británie, ako aj generálny tajomník OSN António Guterres, či mnohé novinárske a ľudskoprávne organizácie, ktorí súčasne vyzvali mjanmarskú vládu na okamžité prepustenie oboch zadržaných mužov.

Hovorca Aun Schan Su Ťij pre Reuters uviedol, že mjanmarské úrady rešpektujú všetky práva zadržaných novinárov. Podľa agentúry Reuters však novinárom nebol od ich zatknutia umožnený kontakt s príbuznými, ani s právnikom a ani so zamestnávateľom. Manželka jedného zo zadržaných pre Reuters uviedla, že novinárov krátko po zatknutí previezli z Rangúnu na neznáme miesto.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies