Ministerstvo zdravotníctva už zaobstaralo monoklonálnu protilátku Bamlanivimab

NETKY.SK • 2 Apríl 2021, 10:26 • 2 min
Ministerstvo zdravotníctva už zaobstaralo monoklonálnu protilátku Bamlanivimab

BRATISLAVA- O pridelení zákazky týkajúcej sa Bamlanvimabu bolo rozhodnuté 25. marca. Ministerstvo zdravotníctva už zaobstaralo monoklonálnu protilátku Bamlanivimab.

slovakia

left justify in out

Podľa informácií zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie bude dodávateľom Eli Lilly Export S.A. Predmetom zákazky je nákup a zabezpečenie rozvozu a distribúcie monoklonálnej protilátky maximálne do 79 okresov v rámci Slovenska. Rezort obstaral 15-tisíc dávok, celková hodnota zákazky je takmer 11,8 mil. eur bez DPH.

 

img

Štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková ešte v marci informovala, že Slovensko chce zabezpečiť dva druhy monoklonálnych protilátok, Bamlanivimab a Regeneron. Tieto látky sú odporučené osobám, u ktorých je predpoklad, že priebeh ochorenia COVID-19 by u nich mohol mať fatálne následky. Ide napríklad o pacientov po transplantácii orgánu či ľudí s BMI nad 40. „Monoklonálne protilátky sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránilo. Vakcíny poskytujú aktívnu imunitu tým, že pomáhajú telu vytvárať si vlastné protilátky, aby sa chránilo,“ vysvetlila štátna tajomníčka. Ako dodala, monoklonálne protilátky sú osobité v tom, že vedia rýchlejšie pomôcť.

 

img

 

Prečítajte si tiež: Aká je vakcína od Pfizeru? Po podaní druhej dávky ste chránení minimálne na pol rokatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies