Ministerstvo vnútra varuje pred deepfake obsahom pred voľbami. Ako rozoznať podvodné správy?

NETKY.SK • 21 Marec 2024, 11:00 • 2 min
Ministerstvo vnútra varuje pred deepfake obsahom pred voľbami. Ako rozoznať podvodné správy?

Ministerstvo vnútra SR apeluje na občanov, aby boli obozretní pri práci s informáciami týkajúcimi sa volieb prezidenta SR. Podvodné a falošné informácie vrátane deepfake nahrávok sa stávajú súčasťou pokusov o manipuláciu verejnej mienky pred a počas volieb.

slovakia

left justify in out

Nebezpečenstvo spočíva najmä v zneužívaní tejto technológie na vytváranie vysokokvalitných, falošných a podvodných nahrávok. Deepfake nahrávky môžu byť zneužívané na diskreditáciu kandidujúcich osôb a subjektov, ale aj orgánov zabezpečujúcich priebeh volieb či na spochybňovanie výsledkov volieb. Zneužitie cudzej identity môže slúžiť na šírenie falošných informácií s cieľom ovplyvniť verejnú mienku.

Na riziko šírenia deepfake videí a ovplyvňovania verejnej mienky v súvislosti s voľbami prezidenta SR upozornil aj Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). NBÚ okrem iného predpokladá zvýšené riziko bezpečnostných incidentov a výskyt rôznych vplyvových operácií najmä s využitím falošných účtov.

Ministerstvo vnútra preto odporúča občanom, aby čerpali informácie o voľbách z oficiálnych a dôveryhodných zdrojov. Relevantné informácie týkajúce sa volebného procesu poskytujú:

Pojmom deepfake sa označuje zavádzajúci, neautentický audiovizuálny obsah vytvorený pomocou umelej inteligencie. Takýto falošný vizuálny alebo zvukový obsah je v niektorých prípadoch ťažko odlíšiteľný od reality. Môže tak vytvoriť dojem, že daný obsah je reálny. Kvalitné deepfake nahrávky dokážu s mimoriadnou presnosťou manipulovať audiovizuálny obsah, ktorý imituje tváre, hlasy a činy nič netušiacich osôb, čím sa stiera hranica medzi autenticitou a klamstvom. Ako rozoznať deepfake a ďalšie užitočné informácie nájdete v článku Centra boja proti hybridným hrozbám MV SR.

V prípade, že na internete identifikujete podvodný obsah generovaný umelou inteligenciou týkajúci sa prezidentských volieb 2024, môžete nám zaslať podnet na hybrid@minv.sk .

Akékoľvek poznatky smerujúce k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu prezidentských volieb, informácie o volebnej korupcii či korupčnom správaní je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na číslo 158.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR, Foto: Ilustračná (Vosveteit)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies