Ministerstvo financií SR: Dvere ku gréckemu riešeniu sú otvorené, ukázali sme však jasné mantinely

NETKY.SK • 12 Február 2015, 07:38 • 2 min
Ministerstvo financií SR: Dvere ku gréckemu riešeniu sú otvorené, ukázali sme však jasné mantinely

BRATISLAVA - Prvé kolo rokovaní s Gréckom ukázalo, že dvere pre možnú dohodu sú stále otvorene. Od dnešného dňa začínajú rozhovory na technickej úrovni o reformných plánoch novej gréckej vlády premiéra Alexisa Tsiprasa. Vo svojom stanovisku po skončení stredajšieho mimoriadneho rokovania ministrov financií eurozóny (Euroskupina) v Bruseli to konštatuje Ministerstvo financií (MF) SR.

slovakia

left justify in out

"Členské krajiny eurozóny dali gréckemu ministrovi jasne a priamočiaro najavo mantinely možného predĺženia existujúceho gréckeho programu, ktorý v prípade nedohody skončí na konci februára," upozorňuje slovenský rezort financií. Z dôvodu tejto časovej tiesne bude pre prípadný úspech či neúspech rokovaní kľúčové pravdepodobne už nasledujúce stretnutie Euroskupiny naplánované na pondelok (16.2.). Podľa MF je na Grékoch, aby sa rozhodli, čo sú ochotní urobiť pre návrat na cestu udržateľného rastu.
      

"Slovenska pozícia ostáva nemenná, nesúhlasíme s odpustením dlhu a sme otvorení diskusii o redizajne štrukturálnych reforiem v Grécku, ktoré ale neohrozia ich schopnosť splácať svoje záväzky," dodáva vo svojom stanovisku ministerstvo financií.
      

Euroskupina po niekoľkohodinovom mimoriadnom zasadaní nedospela ku konkrétnej dohode o predĺžení záchranného programu pre Grécko a ďalšom spoločnom postupe, informovala agentúra Reuters.
      

"Hovorili sme aj o možnosti predĺženia programu. Je jasné, že niektorí (ministri) túto alternatívu uprednostňujú, avšak zatiaľ sme ku konečnej dohode nedospeli. Budeme potrebovať trochu viac času," avizoval po skončení šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Grécky minister financií Janis Varufakis zhodnotil, že cieľom tohto zasadania nebolo dosiahnuť dohodu, ale len o nej diskutovať.
      

Stredajšia schôdzka Euroskupiny bola prvou od nástupu ľavicovej vlády v Grécku k moci. Víťaz volieb, radikálna ľavicová strana Syriza, voličom sľúbila ukončenie bolestivých úsporných opatrení, na ktorých sa s medzinárodnými veriteľmi dohodla predchádzajúca vláda.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies