Raši na rezortnom dni v Martine: Bývalé vlády nenačúvali potrebám regiónov a peniaze rozdávali na nezmyselné a nerealizovateľné projekty

NETKY.SK • 8 Júl 2024, 14:18 • 2 min
Raši na rezortnom dni v Martine: Bývalé vlády nenačúvali potrebám regiónov a peniaze rozdávali na nezmyselné a nerealizovateľné projekty

MARTIN - Rezortné dni pokračujú aj počas letných prázdnin. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši spolu so štátnym tajomníkom Michalom Kaliňákom navštívili dnes Martin, ktorý je už 21. v poradí. Okrem toho, že si vypočuli problémy, ktoré tunajších predstaviteľov samospráv trápia, informovali ich aj o zámeroch a novinkách ministerstva.

slovakia

left justify in out

„Sme tu preto, lebo tu chceme byť a nepotrebujeme navštíviť starostov iba raz pred voľbami. Michal Kaliňák bol dlhé roky riaditeľom kancelárie ZMOS-u, ja som mal tú česť byť primátorom druhého najväčšieho mesta na Slovensku, preto problémom, ktoré komunálni lídri majú, naozaj rozumieme. Do regiónov však nechodíme  iba my dvaja, ale aj úradníci z ministerstva, vďaka čomu vie vedenie samospráv vyriešiť mnohé problémy tu na mieste,“ povedal minister investícií Richard Raši.  

Spolu s komunálnymi lídrami riešili témy, ktoré sa týkajú všetkých ľudí v regióne. Hovorilo sa aj o Rade vlády pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ, ktorá vznikla ako podpora regiónov. Aby sa už viac nestávalo, že samosprávy budú pri rôznych riešeniach a zákonoch, ktoré majú na ne priamy dosah, obchádzané.

Jedným z cieľov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), je urobiť v eurofondoch z Programu Slovensko poriadok, a to prostredníctvom revízie eurofondov. Aby boli potreby samospráv napĺňané zmysluplným a efektívnym spôsobom.

„Primátor Martina dostal za bývalej vlády peniaze na rozvoj koľajovej dopravy, pričom tu žiadne koľaje ani električku nemá. Aj takéto nezmysly sa robili, keď niekto nenačúval ozajstným potrebám samospráv. My veríme, že tomuto regiónu budeme vedieť pomôcť. Napríklad tak, že sa miesto koľajovej na Martinské hole urobí lanová doprava, aby boli naozaj perspektívnym strediskom. Pretože to je jeden z plánov, ktoré by regiónu naozaj pomohli rozvíjať sa,“ vysvetlil šéf rezortu investícií.

„Do každého regiónu prinášame diskusiu o konkrétnych opatreniach a krokoch, aby sme dokázali pomôcť samosprávam a ich obyvateľom. Dnes sme diskutovali napríklad aj o zriadení fondu na predprojektovú prípravu, pretože najväčšia položka a najväčšie sklamanie samospráv je, keď dajú peniaze na projektovú dokumentáciu a na konci dňa majú neschválený projekt,“ uviedol štátny tajomník Michal Kaliňák.

Diskutovalo sa aj o zriadení Agentúry pre správu štátneho prebytočného majetku, aby mohli byť pozemky a  nevyužívané štátne budovy presunuté samosprávam na verejnoprospešné účely. „Napríklad aj na potreby ako parkoviská, zariadenia pre seniorov či nájomné byty a podobne. Aby nemuseli stavať nové budovy, ale bezodplatne na to získali budovu v správe štátu,“ upresnil Kaliňák.

V okrese Martin bolo z rôznych operačných programov podporených 297 projektov v celkovej zazmluvnenej sume viac ako 418 mil. eur. Ďalšie milióny, o ktorých budú samosprávy rozhodovať samy, prídu do tohto regiónu aj z nových eurofondov.

Významná časť alokácie programu Slovensko, vyše 2 mld. eur, je vyčlenená na realizáciu investícií, ktoré sú v priamej rozhodovacej právomoci regiónov prostredníctvom Integrovaných územných investícií (IÚI). Mesto Martin a mestá a obce v tomto okrese sú v rámci IÚI mechanizmu oprávnené na financovanie z alokácie Rady partnerstva Žilinského samosprávneho kraja, pre ktorý celková alokácia predstavuje viac ako 128,5 mil. eur.

„Je vôbec prvýkrát, čo zástupcovia MIRRI v meste Martin a v regióne Turiec sú. Aj to je pochopenie, že treba pomáhať regiónom a myslím si, že MIRRI v terajšom zložení si túto funkciu plní. Dostali sme obrovské množstvo financií na integrovanú územnú stratégiu, ale aj na územný mestský rozvoj (ÚMR) a žiaľ, už to tu bolo spomenuté, mnohé kapitoly sú nerealizovateľné. Chcem sa poďakovať za prvý krok, ktorý sa udial v rámci udržateľného mestského rozvoja nedávno, a to, že financie, rozbité na drobné čiastky, sa pomaličky spájajú do logických celkov,“ informoval primátor mesta Martin Ján Danko.

„Ako sme dnes počuli, ÚMR aj MIRRI majú cieľ, aby sa podporovali projekty, ktoré významným spôsobom posunú regióny dopredu. Verím, že sa nám podarí zmeniť zadanie a miesto zubačky začneme stavať vzdušnú cestu, ktorá ukončí úpadok Martinských holí a úpadok regiónu. Pretože ak sa to nestane, z holí zostane iba skanzen,“ dodal na záver Danko.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MIRRI SR, Foto: Tlačový odbor MIRRI SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies