Minister Naď sa vyjadril, ako sa Slovensko stavia k fungovaniu vojenskej aliancie NATO

NETKY.SK • 27 November 2020, 10:18 • 2 min
Minister Naď sa vyjadril, ako sa Slovensko stavia k fungovaniu vojenskej aliancie NATO

BRATISLAVA - Postoj Slovenskej republiky k otázke bezpečnosti krajín severoatlantickej aliancie NATO je stabilný a nemenný. Slovensko sa chce spoločne podieľať na zvládnutí aktuálnych výziev, ktorým aliancia čelí.

slovakia

left justify in out

Uviedol to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý diskutoval online o súčasnom stave, cieľoch a úlohách ako aj aktuálnych bezpečnostných výzvach v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (eFP).

 

img

 

V súčanosti v nej pôsobí 152 slovenských vojakov. Príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) plnia úlohy v rámci bojovej skupiny v Lotyšsku spolu s deviatimi krajinami NATO pod vedením Kanady. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Dôležitosť príspevku Slovenskej republiky do posilnenej predsunutej prítomnosti v Pobaltí je zakotvená nielen v programovom vyhlásení vlády SR, ale tiež v pripravovanej Obrannej stratégii SR," pripomenul minister.

 

 

Šéf rezortu obrany aliančným partnerom priblížil aj nadobudnuté skúsenosti a úspechy OS SR počas operácie Spoločná zodpovednosť. "Boj našich krajín proti spoločnému neviditeľnému nepriateľovi, vírusu COVID-19, je nepochybne jednou z najväčších výziev, ktorým naše spoločenstvo tento rok musí čeliť. Tejto neľahkej úlohy sa zhostili aj naše ozbrojené sily, ktoré zabezpečovali najväčšiu civilno-vojenskú operáciu na Slovensku po materiálnej, logistickej a tiež personálnej stránke," povedal Naď.

 

Partnerov zároveň informoval o konkrétnych výsledkoch, ktoré prinieslo celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus.

 

img

 

Aktuálne výzvy NATO
Online diskusia bola zameraná aj na otázky riešenia aktuálnych bezpečnostných výziev vrátane schopnosti Aliancie efektívne reagovať na stále rastúci vplyv dezinformácií a hybridných hrozieb. V tejto súvislosti diskutujúci ocenili úlohy a ciele Centra výnimočnosti pre strategickú komunikáciu v Rige, ktorého členom je od roku 2019 aj Slovensko.

 

img


Slovenskí vojaci budú plniť úlohy posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku až do konca mandátu schváleného Národnou radou SR. Po 15. decembri 2020, keď sa príspevok transformuje, budú príslušníci OS SR plniť úlohy v rámci účelového zoskupenia a spôsobilostí priamej a nepriamej palebnej podpory ako aj v tíme Vojenskej polície.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies