Minister Budaj predostrel znepokojivé vyjadrenie k Medzinárodnému dňu biodiverzity

NETKY.SK • 22 Máj 2021, 09:42 • 2 min
Minister Budaj predostrel znepokojivé vyjadrenie k Medzinárodnému dňu biodiverzity

BRATISLAVA - Neustály úbytok rastlinných a živočíšnych druhov zvyšuje riziko výskytu pandémií. Pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity, teda biologickej rozmanitosti, to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj.

slovakia

left justify in out

Informoval o tom Michal Cákoci z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Podľa šéfa envirorezortu úbytok rastlín a živočíchov zvyšuje šancu prenosu takzvaných zoovírusov zo zvieraťa na človeka.

 

img


Budaj preto apeluje na ľudí, aby prehodnotili vzťah k prírode a starostlivosti o životné prostredie. Poškodzovanie ekoystémov má totiž závažné dopady na kvalitu života všetkých organizmov. Ochrana biodiverzity a adaptácia na zmenu klímy preto predstavujú dva piliere slovenského plánu obnovy, v ktorom je na ochranu biodiverzity vyčlenených 159 miliónov eur.

"V boji za zachovanie biodiverzity musíme zintenzívniť naše úsilie a presadzovať ambicióznejšie ciele, pretože nemáme k dispozícii na život žiadnu inú planétu. Vyzývam všetkých občanov, aby sa pri turistike, návšteve národných parkov, alebo len obyčajných potulkách prírodou, správali zodpovedne a ohľaduplne. Prežitie flóry a fauny je aj naším prežitím," zdôraznil minister Ján Budaj.

 

img


V máji 2020 Európska komisia (EK) predložila novú, ambicióznejšiu stratégiu v oblasti biodiverzity do roku 2030. Jej cieľom je odvrátiť kolaps ekosystémov a zabrániť ďalšej strate rastlinných a živočíšnych druhov. EK ju plánuje predstaviť na konferencii zmluvných strán Dohovoru OSN o biologickej diverzite v čínskom Kunmingu. Na podujatí sa očakáva aj schválenie globálneho biodiverzitného rámca po roku 2020.

 

Tieto dokumenty budú tvoriť základ novej biodiverzitnej stratégie a akčného plánu pre Slovensko do roku 2030. Medzinárodný deň biodiverzity každoročne pripadá na 22. mája po tom, ako bol 22. mája 1992 prijatý text Dohovoru o biologickej diverzite.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies