Migréna je choroba, ktorú treba liečiť, tvrdí neurológ

NETKY.SK • 12 November 2018, 15:34 • 2 min
Migréna je choroba, ktorú treba liečiť, tvrdí neurológ

BRATISLAVA – Migréna je choroba, ktorá je v spoločnosti málo akceptovaná a tolerovaná, tvrdia zástupcovia pacientskej organizácie s názvom Migréna je choroba. Na pondelkovej tlačovej konferencii poukázali na potrebu spoločenskej osvety a edukácie v tejto oblasti.

slovakia

left justify in out

Migrénu podľa organizácie mnohí ľudia nepovažujú za chorobu, skôr za výhovorku. "Všeobecne je v spoločnosti málo akceptovaná a tomuto ochoreniu nie je prikladaná náležitá pozornosť. Aj preto sme sa rozhodli založiť pacientsku organizáciu Migréna je choroba. Jej cieľom je hovoriť o migréne ako vážnom neurologickom ochorení, ktoré si vyžaduje liečbu," povedala zakladateľka organizácie Gabriela Hurbanová.

 

Ako dodala, je potrebné zvyšovať povedomie o prejavoch migrény, jej liečbe a spúšťačoch, a tak zvýšiť akceptovanie choroby v spoločnosti.

 

"Niektorí pacienti si často zamieňajú migrénu za klasickú bolesť hlavy," podotkol neurológ Martin Kucharík s tým, že medzi typické príznaky migrény patrí pulzujúca bolesť zvyčajne na jednej strane hlavy, nevoľnosť, zvracanie a citlivosť na svetlo a zvuky.

 

"Je dôležité hovoriť o tejto téme a zvyšovať povedomie verejnosti o migréne ako chorobe. Som presvedčená, že mnohí ľudia trpia migrénou a ani o tom nevedia," uviedla speváčka Celeste Buckingham, ktorá tiež trpí touto chorobou.

 

Organizácia Migréna je choroba vznikla s cieľom zvýšiť povedomie o tomto ochorení a zmeniť jeho vnímanie v spoločnosti.

 

Celosvetovo sa migréna vyskytuje u približne 12 percent populácie a trikrát viac postihuje ženy ako mužov. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila migrénu medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka a obmedzujú ho.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies