Metropola Talianska rieši dlhodobý problém s nahromadeným odpadom

NETKY.SK • 26 Jún 2019, 14:35 • 2 min
Metropola Talianska rieši dlhodobý problém s nahromadeným odpadom

RÍM - Na uliciach Večného mesta sa opäť hromadia zapáchajúce odpadkové koše plné smetí. Miestni lekári dokonca varujú pred zdravotným rizikom ohľadom problémov umiestňovania odpadu.

slovakia

left justify in out

Problémy s odpadom trápia Rím už niekoľko desaťročí a situácia sa ešte zhoršila po uzavretí veľkého smetiska Malagrotta v roku 2013. Talianska metropola pritom ročne produkuje až 1,7 milióna ton odpadu.

 

img

 

Kríza sa pravidelne vystupňuje v období letných horúčav a posledné tri roky je jej riešenie v kompetencii rímskej starostky Virginie Raggiovej, nominantky protisystémového Hnutia piatich hviezd. Problém sa však stále nedarí zvládnuť, čo vyvoláva rozhorčenie obyvateľov Ríma i jeho návštevníkov. Zapáchajúce odpadky podľa nich ohrozujú zdravie a poškodzujú imidž mesta. Na hromadách smetí si pochutnávajú nielen krysy, psy, či mačky, ale aj čajky a ďalšie vtáky.

 

img

 

"Podľa môjho názoru sme sa stali tretím alebo štvrtým svetom. Pani Raggiová by si mala urobiť malú prechádzku do našej štvrte. Pretože v jej štvrti... je všetko v poriadku," povedala Rimanka Rossana Franzaová.

Na poplach bijú aj miestni lekári. Živočíchy pohybujúce sa v odpadkoch ďalej rozširujú bakteriálne infekcie prostredníctvom svojich exkrementov.

 

"Najväčšie riziko nám hrozí, keď ideme vysýpať smeti. Môžeme si nákazu doniesť do svojich domovov. Preto si treba následne dôkladne umývať ruky," uviedol lekár Roberto Volpe z talianskej národnej rady na podporu vedeckého výskumu (CNR).

 

img

 

Miestni politici majú rozdielne názory na to, ako komplexný problém okolo uskladňovania odpadu v Ríme riešiť. Zhodujú sa však na tom, že treba hľadať dlhodobé riešenie, ktoré sa nenájde zo dňa na deň.

 

"Buďme úprimní... žiaden plán nemôže v priebehu jedného roka vyriešiť problém, ktorý sa vyhrotil v dôsledku 60-ročného zanedbávania... Túto komplikovanú infraštruktúrnu situáciu nemožno rozuzliť v krátkodobom horizonte," tvrdí Marco Cacciatore, predseda miestnej komisie pre environmentálnu a komunálnu politiku.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies