Medzinárodný deň hudby je pre všetkých jej milovníkov

NETKY.SK • 1 Október 2012, 08:40 • 2 min
Medzinárodný deň hudby je pre všetkých jej milovníkov

Medzinárodný deň hudby je pre všetkých jej milovníkov - Kultúra Skladatelia, interpreti aj priaznivci hudby majú 1. októbra opäť príležitosť na radosť - môžu osláviť Medzinárodný deň hudby.

slovakia

left justify in out

img

Skladatelia, interpreti aj priaznivci hudby majú 1. októbra opäť príležitosť na radosť - môžu osláviť Medzinárodný deň hudby.

Pri jeho základoch stál lord Yehudi Menuhin (1916-1999), ktorý ako predseda Medzinárodnej rady hudby (IMC) navrhol, aby sa zaviedol a pravidelne pripomínal. Prvý Medzinárodný deň hudby sa konal 1. októbra 1975, v roku 2012 milovníci hudby oslávia jeho 37. výročie. Sir Yehudi Menuhin bol predsedom IMC v rokoch 1969-1975.

Išlo o konkrétnu odpoveď na list, ktorý Yehudi Menuhin ako predseda a Boris Yarustowski ako podpredseda IMC napísali všetkým členom IMC, aby sa v súlade s rezolúciou Valného zhromaždenia organizácie z roku 1973 uskutočnil prvý Medzinárodný deň hudby.

Želaním Menuhina pri zakladaní Medzinárodného dňa hudby bolo, aby sa stal prostriedkom na napĺňanie hudobných aktivít. Zároveň mu išlo o to, aby sa 1. októbra uplatňovali ideály UNESCO v oblasti mieru a priateľstva medzi národmi, rozvíjali kultúrne vzťahy medzi nimi, vymieňali sa skúsenosti a vzájomne vyzdvihovali estetické hodnoty. Skladatelia, interpreti a muzikológovia majú v tento deň osobitne hovoriť o dôležitosti hudby a o jej mieste v modernom živote.

Prvý októbrový deň je vhodný aj na výstavy hudobných nástrojov, platní, plagátov, obrazov, karikatúr a fotografií na tému hudby. Za užitočné Menuhin pokladal, aby rozhlasové a televízne stanice zaradili do programov vysielanie koncertov, rozhovorov, diskusií s významnými osobnosťami hudobného života, ale aj s inými umelcami, napríklad spisovateľmi či maliarmi, ktorí milujú hudbu.


Medzinárodná rada hudby vznikla v roku 1949 na žiadosť generálneho riaditeľa UNESCO s tým, aby dostával rady v oblasti hudby. IMC so sídlom v Paríži funguje ako nezávislá medzinárodná mimovládna organizácia udržiavajúca formálne asociačné vzťahy s UNESCO. IMC podporuje 76 národných výborov a 34 medzinárodných a regionálnych organizácií, 35 individuálnych a čestných členov vybratých spomedzi najvýznamnejších odborníkov - muzikológov, hudobných vychovávateľov, umelcov, skladateľov s medzinárodnou povesťou.

Zdroj: TASR twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies