Mediácia pomáha zachraňovať životy a zmenšovať utrpenie

NETKY.SK • 3 Február 2022, 12:54 • 2 min
Mediácia pomáha zachraňovať životy a zmenšovať utrpenie

Štátna tajomníčka rezortu zahraničia Ingrid Brocková na ministerskom zasadnutí Skupiny priateľov mediácie OSN v New Yorku poznamenala, že mediácia pomáha zachraňovať životy a zmenšovať utrpenie. Zdôraznila úlohu zapojenia všetkých zložiek spoločnosti a osobitne vyzdvihla úlohu žien a mládeže počas mediácie.

slovakia

left justify in out

Skupina priateľov mediácie OSN podporuje využívanie mediácie pri mierovom riešení sporov, predchádzaní konfliktov a vytvára podporu pre budúci rozvoj mediácie. Slovensko je jej členom od roku 2016. Význam mediácie si uvedomujeme o to viac, že na východnej hranici nášho suseda Ukrajiny prebieha konflikt, ktorého eskalácia stále nie je zažehnaná.

 

img

 

Brocková zdôraznila úlohu zapojenia všetkých zložiek spoločnosti a osobitne vyzdvihla úlohu žien a mládeže počas mediácie: „Pre úspech mierového procesu je nevyhnutná aktívna účasť žien a mládeže v mediačnom úsilí vo všetkých jeho fázach. Tieto skupiny majú potenciál a inovatívny prístup, ktorý môže byť plne využitý iba ak budú rovnocennými a vítanými partnermi pri upevňovaní mieru.“

 

img

 

Štátna tajomníčka tiež poukázala na úzku prepojenosť preventívnej diplomacie s vytvorením fungujúceho inštitucionálneho rámca, spočívajúceho na efektívnom a dobre riadenom bezpečnostnom sektore.

 

img

 

Vyzdvihla význam digitálnych technológií, ktorých využívanie v mediácii počas pandémie umožnilo širšie zapojenie aktérov a tým zlepšilo možnosti pre dosiahnutie udržateľných výsledkov procesu.

„Predchádzanie násilných konfliktov je vždy menej nákladné a efektívnejšie ako odstraňovanie ich následkov. Slovensko bude preto podporovať rozvoj ľudských a finančných kapacít OSN za týmto účelom,“ uzavrela Ingrid Brocková.

 

img

 

Slovensko potvrdilo svoju dlhodobú angažovanosť v problematike budovania mieru svojím pôsobením v Komisii OSN pre budovanie mieru v rokoch 2020 a 2021. V roku 2021 zastávalo funkciu podpredsedu Komisie. Počas svojho členstva sa Slovensko aktívne zapájalo do činnosti Komisie v oblasti revízie architektúry pre budovanie mieru, a to najmä s dôrazom na vybrané prierezové témy ako zapojenie žien a mládeže, a osobitne na reformu a správu bezpečnostného sektora.

 

Možno vás zaujme: Slovensko bolo zvolené za člena Komisie OSN pre budovanie mieru

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies