Matovič predstavil návrh zvyšovania platov sestier! Mzdy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov

NETKY.SK • 18 August 2022, 18:35 • 2 min
Matovič predstavil návrh zvyšovania platov sestier! Mzdy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov

BRATISLAVA – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach.

slovakia

left justify in out

Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie. „Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií,“ uviedol Matovič. Sestry bez praxe by mali mať podľa neho plat na úrovni priemernej mzdy. Koeficient minimálnej mzdy sa im má zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy. Koeficient pri sestrách so špecializáciou by sa mal zvýšiť z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy.

 

img

 

Mzdy sestier sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov - koeficient by sa mal za každý odpracovaný rok zvýšiť o 0,01-násobku priemernej mzdy, zvyšovalo by sa za prvých 20 odpracovaných rokov. Minimálny mzdový nárok pre sestru s 30-ročnou praxou by tak bol rovnaký ako pre sestru s 20-ročnou praxou, a to 1,2-násobku priemernej mzdy. Matovič tiež poukázal na mzdový automat, podľa ktorého by sa v budúcom roku mali všetkým zdravotníkom zvýšiť platy o 6,88 percenta.

 

„Na základe mzdového automatu by mala mať setra v priemere 112 eur navyše. Na základe tejto zmeny, ak by neexistovali kolektívne zmluvy, tak by to bolo v priemere 366 eur na hlavu. Samozrejme, sestra s vyššou praxou viac, sestra s nižšou menej,“ ozrejmil. Dokopy by tak sestra mohla mať budúci rok v priemere 478 eur navyše. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) vysvetlil, že takto môžu zvýšiť platy len v ústavných zariadeniach. „Ambulantný sektor, respektíve jeho financovanie stojí na úrovni rokovaní medzi zdravotnými poisťovňami a samotnými poskytovateľmi,“ vysvetlil.

 

img

 

Dodal, že sa budú snažiť zabezpečiť dostatok financií do sektoru, aby sa podarilo zvýšenie platov aj v tejto oblasti. Návrhy zvyšovania miezd sú podľa Lengvarského pripravené aj pre ostatné zdravotnícke povolania. „Rátame s nimi, pozveme si ich a predstavíme im návrhy, ktoré máme,“ ubezpečil. Rokovania by podľa neho mali byť otázkou najbližších týždňov, tak, aby sa so všetkými subjektmi dohodli na podmienkach do konca roka. Medzi prvými majú byť lekári, potom záchranári. Vyššie platy by tak zdravotníci podľa neho mohli mať od 1. januára 2023. 

 

Možno vás zaujme: Prezidentka: Inovatívne spôsoby vŕtania pod zemský povrch môžu posilniť našu energetickú nezávislosť!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies