Mandát slovenských vojakov v Afganistane by sa mal zvýšiť

NETKY.SK • 3 November 2010, 11:59 • 2 min
Mandát slovenských vojakov v Afganistane by sa mal zvýšiť

Mandát slovenských vojakov v Afganistane by sa mal zvýšiť

slovakia

left justify in out

img

Mandát slovenských vojakov vo vojenskej operácii ISAF v Afganistane by sa mal zvýšiť zo súčasných 314 na celkový počet do 348 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Vyplýva to z návrhu na vyslanie jednotky a na zmenu mandátu z dielne rezortov obrany a zahraničných vecí, ktorý dnes schválila vláda SR. Definitívne ho musí ešte odobriť Národná rada (NR) SR. V súčasnosti je v Afganistane reálne nasadených 299 slovenských vojakov.
      Z hľadiska spôsobilosti navrhované zvýšenie počtu príslušníkov OS SR zahŕňa okrem súčasného stavu aj úlohu EOD/IEDD (likvidácia nevybuchnutej munície/likvidácia improvizovaných výbušných zariadení - pozn. TASR) a úlohu výcviku a podpory síl špeciálneho určenia pre Afganské národné bezpečnostné sily (ANSF).
      Podľa návrhu sa má zároveň zvýšiť počet našich príslušníkov vo veliteľstvách vojenskej operácie ISAF zo súčasného počtu do šesť na počet do 12 príslušníkov OS. Ďalej sa má zvýšiť počet slovenských vojakov pôsobiacich v národnom podpornom prvku (NSE) zo súčasného stavu do 12 na počet do 16 príslušníkov OS SR.
      Aktualizovať sa má aj otázka velenia a súčinnosti so zahraničnými OS tým, že v prípade pôsobenia našich vojakov v operačných a výcvikových tímoch (OMLT), v provinčných rekonštrukčných tímoch (PRT) a v prípade strážnych jednotiek sa zaktualizuje určenie ich velenia a zruší sa stanovenie súčinnosti s inými krajinami, ako sú napríklad Holandské kráľovstvo a Maďarská republika. S cieľom zabezpečenia komplexného plnenia úloh v súvislosti s pôsobením multifunkčnej ženijnej jednotky sa určí nový priestor pôsobenia.
      Navrhované vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky plne korešponduje s prioritami NATO v Afganistane, so záujmom afganskej vlády a so zahraničnopolitickými cieľmi pôsobenia Slovenskej republiky v danom regióne.
      Všetky náklady spojené s nasadením a vyslaním príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej operácie ISAF v Afganistane budú hradené z rozpočtovej kapitoly Ministerstva obrany SR na rok 2010 a 2011 a nebudú sa dotýkať žiadnych iných orgánov štátnej ani verejnej správy. Predpokladané náklady na novovyslaných vojakov sú na obdobie 12 mesiacov celkovo vyčíslené na 5.185.718 eur.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies