Majolika je nielen významný zamestnávateľ, ale aj nositeľ tradície

NETKY.SK • 3 Apríl 2023, 15:00 • 2 min
Majolika je nielen významný zamestnávateľ, ale aj nositeľ tradície

BRATISLAVA - Slovenská ľudová majolika znamená pre mesto Modra nielen významného zamestnávateľa a podnikateľský subjekt, ale aj nositeľa našej tradície a súčasť komunity. Skonštatoval to primátor mesta Juraj Petrakovič pri príležitosti 140. výročia Slovenskej ľudovej majoliky.

slovakia

left justify in out

Pripomenul, že mesto v roku 1883 spolu s uhorským ministerstvom priemyslu a obchodu založili Keramické priemyselné učilište. "Modranská majolika je vnímaná ako signifikantný symbol a značka, charakteristická nielen pre malokarpatskú oblasť, ale je kultúrnym kódom celého kraja. Je to tradícia, ale aj inovácia v jednom, kultúrne dedičstvo, a tiež neustále sa rozvíjajúca oblasť kreatívneho odvetvia," uviedla vedúca oddelenia kultúry BSK Svetlana Waradzinová.

 

img

 

Budúcnosť majoliky je v ľuďoch, pripomína výkonný riaditeľ Slovenskej ľudovej majoliky Filip Fuňa. "Keď vidím študentov na stážach a brigádach, umelcov na sympóziách, nové vzory, ktoré sú skratkou tradície k mladým ľuďom, verím, že tradičné remeslo má svoje miesto v budúcnosti. Možno o ďalších 140 rokov bude majolika vyzerať inak, stále však bude tvoriť horúcu keramickú dušu regiónu," povedal.

 

Modranská majolika je od novembra 2017 súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Jej stoštyridsiate výročie pripomenie viacero podujatí. Téme sa bude venovať napríklad májová slávnosť hliny v Modre a septembrové výstavy v múzeu slovenskej keramickej plastiky. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies