Ľudstvo si plne neuvedomuje možné katastrofické dôsledky zmeny klímy

NETKY.SK • 12 Február 2019, 14:33 • 2 min
Ľudstvo si plne neuvedomuje možné katastrofické dôsledky zmeny klímy

LONDÝN - Nepriaznivý vplyv ľudstva na prírodu dosiahol podľa správy Inštitútu pre výskum verejnej politiky (IPPR) kritickú úroveň, ktorá môže spôsobiť destabilizáciu spoločností a globálnej ekonomiky. V dnešných hodinách o tom informoval spravodajský portál BBC.

slovakia

left justify in out

IPPR je britský ľavicový think-tank založený v roku 1988. Zo správy vyplýva, že stabilitu globálneho politického a ekonomického systému ohrozuje najmä kombinácia piatich faktorov, medzi ktoré patria: zmena klímy, vymieranie živočíšnych druhov, erózia vrchnej vrstvy pôdy, miznutie lesov a zvyšovanie kyslosti oceánov.

 

Tieto faktory spoločne podľa IPPR "poháňajú komplexný a dynamický proces environmentálnej destabilizácie, dosahujúcej kritickú úroveň".

 

img

 

Za najviac podceňovaný faktor považuje inštitút v tomto kontexte eróziu vrchnej vrstvy pôdy. Poukazuje pritom na to, že ornica sa stráca 10-40-krát rýchlejšie, než dokáže byť obnovovaná prirodzenými procesmi. Následkom toho sa od 50. rokov 20. storočia vplyvom erózie stratilo už 30 % svetovej ornej pôdy.

 

img

 

IPPR v tejto súvislosti upozorňuje na to, že svet vstupuje do epochy environmentálneho kolapsu. S výsledkami výskumu sa stotožňuje aj Simon Lewis z University College London (UCL), pričom dodáva, že "budúce problémy s nedostatkom potravín by mohli spôsobiť strmý rast cien a nasledujúce občianske nepokoje, zatiaľ čo nárast migrácie môže viesť k destabilizácii spoločností". V súčinnosti môžu následne tieto dva procesy "ochromiť politické inštitúcie, ako aj svetový obchod".

 

img

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Jeseň príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies