Ľudia ukážu polícii miesta, kde treba merať rýchlosť

NETKY.SK • 27 Február 2015, 13:40 • 2 min
Ľudia ukážu polícii miesta, kde treba merať rýchlosť

BRATISLAVA - Polícia chce od ľudí počuť, na ktorých miestach treba merať rýchlosť.

slovakia

left justify in out

Policajti chystajú v polovici apríla akciu s názvom Rýchlostný maratón, počas ktorej budú merať rýchlosť na úsekoch, ktoré im občania sami navrhnú. „Chceme umožniť verejnosti a občanom, aby sa aktívne zapojili do réžie tejto akcie. Cez webový portál polície budú môcť definovať miesta, ktoré považujú za rizikové, kde vodiči bezohľadne prekračujú rýchlosť,“ povedal dnes na tlačovej besede policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

 

Ľudia budú môcť prvé dva marcové týždne vyplniť a poslať polícii tabuľku s návrhmi na cestné úseky, kde by podľa nich mali merať. Od pondelka 2. marca do 16. marca nájdu na stránke www.minv.sk v sekcii polícia odkaz na akciu Rýchlostný maratón. Tam nájdu tabuľku, ktorú po stiahnutí do počítača a vyplnení pošlú cez webstránku polícii. „Boli by sme radi, keby dalo podnety čo najviac občanov,“ vyjadril sa riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ján Ignaták. 

 

Policajti budú mať potom mesiac na to, aby podnety občanov prešli a vyhodnotili. Samotná akcia bude trvať 24 hodín, a to 16. až 17. apríla. „Zapojíme maximálny počet hliadok a využijeme všetky meracie zariadenia,“ priblížil Ábel. Polícia má k dispozícii 245 radarov. Aby mohli merať na čo najviac navrhnutých úsekoch, hliadky sa budú presúvať - v malých okresoch približne po dvoch hodinách. Šéf dopravákov Ignaták odhaduje, že celkovo pokryjú tisíc miest na všetkých druhoch ciest. Konkrétne vybrané úseky by mali oznámiť deň pred akciou. Keďže pôjde hlavne o preventívnu akciu, policajti budú prekročenie rýchlosti do 20 km/h v obci a do 30 km/h mimo obce riešiť len napomenutím. Viceprezident Ábel však pripúšťa, že v prípade nebezpečných úsekov, napríklad pri školách, môžu napriek tomu uložiť pokutu. 

 

Rýchlostný maratón chystajú v rámci združenia TISPOL, ktoré zastrešuje dopravné polície európskych krajín. Naša polícia sa v tomto prípade inšpirovala Belgickom a Nemeckom, kde už Rýchlostný maratón absolvovali. „Je to cenný zdroj do budúcna,“ poznamenal Ábel. Dodal, že vlani zahynulo na slovenských cestách 259 ľudí, pričom pri smrteľných nehodách má najväčší podiel rýchlosť. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies