Lieky treba skladovať pri správnej teplote, náchylné sú totiž aj na vlhkosť.

NETKY.SK • 24 Jún 2023, 10:00 • 2 min
Lieky treba skladovať pri správnej teplote, náchylné sú totiž aj na vlhkosť.

BRATISLAVA - Počas leta netreba zabúdať na správne skladovanie liekov, pripomínajú lekárnici. Pre zachovanie účinnosti a bezpečnosti liečby je veľmi dôležité, aby lieky boli skladované pri správnej teplote.

slovakia

left justify in out

Počas leta netreba zabúdať na správne skladovanie liekov, pripomínajú lekárnici. Pre zachovanie účinnosti a bezpečnosti liečby je veľmi dôležité, aby lieky boli skladované pri správnej teplote, upozornila Slovenská lekárnická komora (SLeK) na sociálnej sieti.

 

O správnom skladovaní sa odporúča poradiť s lekárnikom pri výbere lieku. Radí nenechávať žiadne lieky napríklad v aute, na priamom slnku, v priestoroch s vyššou teplotou a vlhkosťou ako kuchyňa či kúpeľňa. Lieky, vyžadujúce skladovanie v chladničke, ako napríklad inzulíny, vakcíny či viaceré detské sirupy treba dopraviť z lekárne domov čo najskôr, ideálne v termotaške. Napríklad čapíky sa podľa lekárnikov topia už pri teplotách nad 30 stupňov Celzia. SLeK upozornila, že mnohé lieky sú náchylné na vzdušnú vlhkosť. "Preto tablety v lete vyberajte z originálneho obalu až tesne pred použitím a pri rozdelení tablety zvyšok po oddelení riadne zabaľte," uviedla komora.

 

Ozrejmila, že aj lokálne lieky - masti, krémy, roztoky, môžu pri nesprávnom skladovaní už po krátkom čase úplne stratiť svoje technologické vlastnosti. Lieky v tlakových obaloch, ako niektoré inhalátory, môžu zase pri vysokom zahriatí podľa lekárnikov spôsobiť poranenie. Pripomenuli tiež, že mnohé lieky spôsobujú zvýšenie citlivosti na slnečné žiarenie, čo môže poškodiť zdravie pacienta.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies