Lieberman označil palestínsku rezolúciu za lesť

NETKY.SK • 18 December 2014, 11:49 • 2 min
Lieberman označil palestínsku rezolúciu za lesť

JERUZALEM - Izraelský minister zahraničia označil vo štvrtok Palestínčanmi navrhovanú rezolúciu, ktorá vyzýva na mierovú dohodu do jedného roka, za "lesť".

slovakia

left justify in out

"Toto určite neurýchli dohodu, pretože bez súhlasu Izraela sa nič nestane," uviedol Avigdor Lieberman v stanovisku. Podľa jeho slov jednostranné kroky na pôde OSN, ktoré nasledujú po aprílovom kolapse rokovaní zastrešovaných USA o palestínskej štátnosti, len prehĺbia desaťročia starý konflikt. "Bolo by lepšie, keby sa Bezpečnostná rada zaoberala skutočne dôležitými problémami obyvateľov sveta, ako vražednými útokmi v Austrálii a Pakistane, alebo diskutovala o udalostiach v Sýrii a Líbyi a nestrácala čas s palestínskymi lesťami," skonštatoval.

 

Jordánsko v stredu formálne predložilo Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie vyzývajúci na mier medzi Izraelom a Palestínčanmi do jedného roka a ukončenie izraelskej okupácie palestínskych území do konca roka 2017. Jordánsko však naznačilo, že sa nebude usilovať o rýchle dosiahnutie hlasovania, ale dá priestor rokovaniam a snahám zabezpečiť si podporu USA. Podľa diplomatov by rozhovory o texte mohli trvať celé dni aj týždne. 

 

Návrh vyzýva na zachovanie hraníc spred šesťdňovej vojny v roku 1967, bezpečnostné dohody a Jeruzalem ako spoločné hlavné mesto oboch štátov. Na strany apeluje, aby sa zdržali akýchkoľvek jednostranných ilegálnych aktivít vrátane výstavby osád, ktoré by boli prekážkou vyhliadok na dvojštátne riešenie. Na prijatie rezolúcie je potrebných v 15-člennej rade deväť hlasov, čo by potom prinútilo Spojené štáty, blízkeho spojenca Izraela, aby rozhodli, čo ho budú vetovať. Predchádzajúci palestínsky návrh prezentovaný rade neformálne v októbri vyzýval na ukončenie izraelskej okupácie palestínskych území do novembra 2016, avšak USA a ďalšie krajiny text odmietli ako neakceptovateľný. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies