Lídri EÚ schválili balík pre národné ekonomiky po koronakríze

NETKY.SK • 21 Júl 2020, 08:32 • 2 min
Lídri EÚ schválili balík pre národné ekonomiky po koronakríze

BRUSEL - Predseda Európskej rady Charles Michel dnes ráno ocenil čerstvo schválenú dohodu EÚ o obrovskom záchrannom balíku pre ekonomiky zasiahnuté pandémiou koronavírusu.

slovakia

left justify in out

Balík bol schválený vo výške 750 miliárd eur, a Michel to označil za historickú chvíľu. "Dokázali sme to. Európa je silná. Európa je jednotná," vyjadril sa predseda Európskej rady pred novinármi v Bruseli, kde sa konal od piatka mimoriadny summit, pôvodne naplánovaný len na dva dni. "Dosiahli sme dohodu," dodal.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Charles Michel (@charlesmichel),

 

"Je to dobrá dohoda. Je to pevná dohoda. A čo je najdôležitejšie, je to správna dohoda pre Európu," uviedol po maratóne rokovaní šéf Európskej rady.

 

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa poďakovala Michelovi a nemeckej kancelárke Angele Merkelovej za ich úsilie riadiť ťažké štyri dni a štyri noci rokovaní smerom k dohode. Podľa šéfky eurokomisie je dohoda dôkazom, že Európa je schopná konať.

 

"Sme tu všetci vyčerpaní, ale vieme, že toto je pre Európu historická chvíľa," dodala.

 

img

 

Vysvetlila, že na summite dosiahli kompromisnú zhodu aj v sedemročnom rozpočte EÚ, a to vo výdavkoch na zdravotníctvo, migráciu a zahraničné pôsobenie.

 

Aj nemecká kancelárka Merkelová cítila "úľavu", keď lídri dospeli k dohode o balíku obnovy po koronakríze a o rozpočte EÚ. "Cítim veľkú úľavu. Vo februári sa nám to nepodarilo, ale teraz áno," uviedla na tlačovej konferencii. Myslela tým rozpočet Únie.

 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na tej istej tlačovej konferencii vyhlásil, že "gratuloval sám sebe" za to, že spolu s nemeckou kolegyňou Merkelovou presadil politiku solidarity. "Závery sú naozaj historické," doplnil.

 

img

 

Schválenie balíku aj rozpočtu

EÚ dosiahla na mimoriadnom summite v utorok nadránom dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiky postihnuté pandémiou a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021-2027 - v bezprecedentnej celkovej výške 1,82 bilióna eur.

 

Cez granty a pôžičky 

Lídri 27 krajín Únie nakoniec súhlasili s fondom obnovy, vynútenom pandémiou, vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia jednotlivé krajiny. Dohoda lídrov o sedemročnom rozpočte EÚ dosahuje výšku jeden bilión eur.

 

img

 

Najprv mali granty podľa pôvodného návrhu dosahovať 500 miliárd eur, ale po ostrom nesúhlase tzv. šetrných štátov bola táto suma znížená na 390 miliárd eur.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies