Letecká základňa Bagram v Afganistane už nie je pod správou USA

NETKY.SK • 2 Júl 2021, 10:16 • 2 min
Letecká základňa Bagram v Afganistane už nie je pod správou USA

KÁBUL - Americká armáda po takmer 20 rokoch opustila leteckú základňu Bagram v Afganistane. V piatok to oznámili dvaja americkí predstavitelia.

slovakia

left justify in out

Základňu odovzdali Afganským národným bezpečnostným a obranným silám, uviedli pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nemali povolenie informovať médiá.

 

img


Stiahnutie zo základne je najjasnejšou známkou, že poslední z 2 500 až 3 500 amerických vojakov opustili alebo sú blízko opusteniu Afganistanu o celé mesiace skôr, ako to predostrel prezident Joe Biden, ktorý prisľúbil, že sa tak stane najneskôr do 11. septembra.

 

Mohlo by vás zaujímať: V Afganistane už nie sú žiadni nemeckí vojaci, všetky jednotky sa vracajú do Európy

 

Už čoskoro po aprílovom oznámení, že Spojené štáty ukončujú svoju "nekonečnú vojnu", však bolo podľa AP jasné, že sa tak stane bližšie 4. júlu, keď Američania oslavujú Deň nezávislosti.

 


Do tohto týždňa pritom už z krajiny v tichosti odišla väčšina vojakov NATO.

 

Pre ochranu letiska 
Američania odmietli oznámiť, kedy z Afganistanu odíde ich posledný vojak, odvolávajúc sa na bezpečnostné obavy aj ochranu kábulského Medzinárodného letiska Hámida Karzaja, o ktorej sa stále rokuje. V súčasnosti letisko strážia americkí a tureckí vojaci a spadá pod Operáciu Rozhodná podpora, ktorá sa práve končí.

 

img

 

Zdá sa preto, že kým sa rokovania medzi Tureckom a afganskou vládou, prípadne Spojenými štátmi, neskončia, bude misia pokračovať.
 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies