Lesníci začali s predajom vianočných stromčekov, na trh ich dodajú 5000

NETKY.SK • 6 December 2016, 14:17 • 2 min
Lesníci začali s predajom vianočných stromčekov, na trh ich dodajú 5000

BANSKÁ BYSTRICA – Štátny podnik Lesy SR dodá v tomto roku na slovenský trh približne 5000 vianočných stromčekov. Predaj sa na väčšine miest začal už v pondelok (5. 12.) a bude pokračovať do vypredania zásob. V ponuke prevažuje smrek obyčajný a borovica čierna z produkčných lesných plôch. Z plantáží vianočných stromčekov ponúkajú lesníci firmám i jednotlivcom najmä jedle kaukazské. TASR o tom dnes informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

slovakia

left justify in out

Ako uviedol, stromčeky z produkcie Lesov SR rastú a budú sa predávať na škôlkarskych strediskách Šajdíkové Humence, Hladomer, Brod, Drakšiar, Čermošná, Stredisko genofondu Jochy a v predajni v odštepnom závode v Liptovskom Hrádku. Ďalšie pochádzajú z mladých lesných porastov, kde sa vyrezaním niektorých stromčekov uvoľňuje miesto pre rozvoj a rast ostatných stromov.

 

"Lesy SR pestujú na plantážach v súčasnosti okolo 100.000 vianočných stromčekov, od najmenších, desaťcentimetrových až po dvojmetrové stromy. Najväčší záujem je o jedle, smreky pichľavé, omorikové a borovice čierne. V celkového množstva ponúknutého na trh bude viac ako 2000 práve z týchto plantáží," priblížil Rezek. V budúcnosti podnik počíta s postupným zvyšovaním dodávok vianočných stromčekov.

 

"Tam, kde prírodné podmienky umožňujú pestovanie ihličnatých drevín, ponúka podnik na predaj vianočné stromčeky z produkčných porastov na lesných správach (LS), odbytových skladoch a niektorých sídlach odštepných závodov (OZ). Ceny stromčekov sa výrazne nezmenili a pohybujú sa okolo osem až dvanásť eur za 1,5 až dvojmetrový smrek, jedľu či borovicu," konštatoval hovorca Lesov SR.

 

Stromčeky sa dajú kúpiť na LS Turzovka, Stará Bystrica, Povina, Osrblie, Hronec, Krám, Šaling, Dobroč, Sihla, Michalová, v sídle OZ Považská Bystrica, Predajná, Slovenská Ľupča, Staré Hory, Brusno, Šaštín, Moravský Ján, v expedičnom sklade Gbely, v stredisku služieb pri sídle OZ Topoľčianky, v sídle OZ Trenčín a na LS Nemšová. Niektoré OZ najmä v lesnatých regiónoch, ako napríklad Námestovo či Beňuš, predaj stromčekov pre nízky záujem v danej oblasti nerealizujú.

 

"Celkovo však o živé vianočné stromčeky neustále rastie záujem. Po období umelohmotných náhrad čoraz viac ľudí oceňuje vôňu a prirodzený vzhľad živých stromčekov. Nezanedbateľný je tiež ich ekologický prínos, keďže na rozdiel od umelých sa dajú zlikvidovať bez nepriaznivého dopadu na životné prostredie," dodal Rezek.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies