L. Žitňanská predstavila novelu zákona o súdoch

NETKY.SK • 26 August 2010, 07:08 • 2 min
L. Žitňanská predstavila novelu zákona o súdoch

L. Žitňanská predstavila novelu zákona o súdoch

slovakia

left justify in out

img

Zverejňovanie súdnych rozhodnutí, obsadzovanie sudcovských miest výlučne výberovým konaním, stransparentnenie výberových konaní, či zrušenie odmien sudcom. Toto je niekoľko zmien, ktoré má zaviesť novela zákona o sudcoch z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú dnes predstavila šéfka rezortu Lucia Žitňanská.
      "Tieto kroky predstavujú asi najväčšie otvorenie justície verejnej kontrole," povedala Žitňanská. "Je zrejmé, že len výmena ľudí nestačí a je potrebné nastaviť pravidlá tak, aby tie neposkytovali priestor na zastrašovanie, rodinkárstvo a korupciu. Navrhujeme také systémové zmeny, ktoré obmedzia priestor pre svojvôľu ministra," povedala ďalej Žitňanská.
      Ministerka balík zmien rozdelila do troch oblastí: otvorenie justície verejnosti a verejnej kontrole, odstránenie možnosti vnútornej korupcie na súdoch a garantovanie nestranného rozhodovania sudcov. "Návrhy vychádzajú z programového vyhlásenia vlády a konzultovali sme za posledné tri roky ich aj s niektorými sudcami," uviedla Žitňanská.
      "Zavádzame povinné zverejňovanie súdnych rozhodnutí na všeobecných súdoch aj na Ústavnom súde," informovala ďalej ministerka. Opatrenie vyžaduje technické úpravy, preto Žitňanská chce, aby súdy od nadobudnutia účinnosti novely zverejňovali rozhodnutia na vyžiadanie. Po roku by už mali byť všetky zverejnené na internete.
      "Vytvárame priestor na to, aby výberové konania boli otvorené pre všetkých, ktorí spĺňajú zákonom stavené kritériá, rušíme tým monopol justičných čakateľov na to stať sa sudcom," vyhlásila Žitňanská. Zároveň by životopisy a motivačné listy účastníkov výberových konaní mali byť zverejnené. Päťčlenné výberové komisie by mali byť kreované tak, že dvoch členov navrhne súdna rada a troch ministerstvo.
      Návrh novely navrhuje úplné zrušenie odmien sudcom. Šikanovaniu sudcov zo strany predsedov súdov by sa malo zabrániť zákazom prekladania sudcov medzi senátmi, pokiaľ stav na súde zostáva nezmenený. Bez súhlasu sudcu by ho nemali premiestniť ani v rámci kolégií. Ďalšou novinkou je, že sudca, ktorý zastával pozíciu vo výkonnej moci, by sa po jej ukončení nemohol po dobu piatich rokov vrátiť do talára. Ministerstvo navrhuje, aby novela zákona vstúpila do platnosti 1. januára 2011.

Zdroj: TASR



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies