Kyjev poprel únik radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne

NETKY.SK • 31 December 2014, 07:10 • 2 min
Kyjev poprel únik radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne

KYJEV/MOSKVA - Ukrajinské úrady popreli správy o úniku radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej v Európe, informovala v utorok agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Ruský server Life News zverejnil dokumenty, ktoré údajne pochádzajú z ukrajinského rezortu pre mimoriadne situácie. Podľa servera z nich vyplýva, že únik radiácie v uplynulých dňoch prekročil povolenú normu až 16-násobne.
     

Traja predstavitelia rezortu pre mimoriadne situácie, ministerstva energetiky a samotnej elektrárne však pre Reuters uviedli, že k úniku nedošlo. Autenticitu dokumentov, ktoré zverejnil ruský server, nekomentovali.

 


     

Podľa agentúry AP Rusko medzitým varovalo, že plán Kyjeva kúpiť americké jadrové palivo pre svoje reaktory, vybudované v časoch Sovietskeho zväzu, by mohol viesť k jadrovej havárii.
     

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v utorok oznámil, že Kyjev dosiahol dohodu o dodávkach jadrového paliva so spoločnosťou Westinghouse, aby Ukrajina znížila svoju závislosť od ruských dodávok.
     

Ruské ministerstvo zahraničných vecí však označilo tento krok za "nebezpečný experiment, ktorý ohrozuje bezpečnosť a zdravie ukrajinských občanov a ľudí v Európe".
     

Podľa ruského rezortu americké palivo nie je spôsobilé pre ukrajinské reaktory zo sovietskych čias.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies