Kurdské milície vyhnali Islamský štát z mesta Sindžár

NETKY.SK • 21 December 2014, 09:05 • 2 min
Kurdské milície vyhnali Islamský štát z mesta Sindžár

BAGDAD - Kurdským oddielom péšmarga sa v sobotu podarilo poraziť bojovníkov takzvaného Islamského štátu a vytlačiť ich z mesta Sindžár v severozápadnom Iraku.

slovakia

left justify in out

"Jednotky péšmargy donútili Islamský štát k ústupu z mesta po tom, ako utrpel ťažké straty a porážku," uviedol predstaviteľ Demokratickej strany Kurdistanu (KDP), ktorého citovala agentúra DPA. 
      

Televízia CNN zverejnila vyhlásenie bezpečnostnej rady irackého kurdského regiónu, podľa ktorej péšmarga získala úplnú kontrolu nad mestom Sindžár i nad okolitými dedinami. Islamisti ovládali mesto od leta. 
      

Ozbrojenci IS podľa kurdských médií po vyhnaní zo Sindžáru utiekli do susednej Sýrie. Víťazstvo Kurdov údajne úplne zlomilo ich bojovú morálku.  
      

Mesto sa podarilo dobyť dva dni po tom, ako kurdské sily vybojovali koridor na neďalekú rovnomennú horu Sindžár. Otvorili tak únikovú cestu pre tisíce príslušníkov menšiny jezídov, ktorí sa do tejto horskej oblasti uchýlili v lete pred postupujúcimi islamistami. 
      

Kurdskú operáciu na znovudobytie pohoria Džabal Sindžár podporujú aj nálety spojencov vedených Spojenými štátmi. Mesto Sindžár, ležiace na úpätí pohoria, bolo až do letnej ofenzívy IS jedným z dvoch hlavných centier irackých jezídov. V strachu pred postupujúcimi islamistami však jezídovia mesto hromadne opustili. Desaťtisíce z nich utiekli do neďalekú horu Sindžár. 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies