Kurdi oslobodili obkľúčený Sindžár, zachránili stovky ľudí

NETKY.SK • 19 December 2014, 8:32 • 2 min
Kurdi oslobodili obkľúčený Sindžár, zachránili stovky ľudí

ZUMÁR - Bojovníci kurdskej Pešmergy si prebojovali cestu na irackú horu Sindžár a oslobodili stovky ľudí, ktorých tam obliehali militanti z Islamského štátu.

slovakia

left justify in out

Vo štvrtok to oznámil šéf kurdskej bezpečnostnej rady Mesrúr Barzaní. "Pešmergovia sa dostali na horu. Oslobodili rozsiahlu oblasť," povedal Barzaní a dodal, že pri bojoch zabili stovku islamistov. "Teraz je otvorený koridor a snáď sa od Islamského štátu podarí oslobodiť aj zvyšok (Sindžáru)".

 

Úspešná operácia asi 8 000 Kurdov podporovaná americkými náletmi ukončila niekoľkomesačné utrpenie stoviek príslušníkov irackej jezídskej náboženskej menšiny, ktorí uviazli na hore, odkedy islamisti v auguste obsadili Sindžár a ďalšie kurdské časti severného Iraku. "Všetci jezídi, ktorí uviazli na hore, sú voľní," povedal Barzaní. 

 

Kurdská ofenzíva na oslobodenie hory a mesta Sindžár sa začala v stredu. Postupovali zo Zumáru, východne od Sindžáru, pričom za dva dni získali späť 700 kilometrov štvorcových. Americké stíhačky uskutočnili v stredu na ich podporu 45 náletov ako aj dva pri Sindžári. Ešte je potrebné oslobodiť samotné mesto, odkiaľ mnohí jezídi ušli, získanie hory sa však považuje za veľké víťazstvo.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona