Kultúrne akcie k slovenskému predsedníctvu v EÚ vrcholia

NETKY.SK • 9 December 2016, 13:34 • 2 min
Kultúrne akcie k slovenskému predsedníctvu v EÚ vrcholia

BRATISLAVA - Končiace sa predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie sprevádza aj rad kultúrnych podujatí. Vyvrcholením série podujatí k slovenskému predsedníctvu v EÚ, ktorú pripravili Veľvyslanectvo SR a Slovenský inštitút v Berlíne, bude účasť prezidentov Slovenska a Nemecka Andreja Kisku a Joachima Gaucka na galakoncerte špičkových slovenských spevákov v pondelok 12. decembra v Berlínskom dóme.

slovakia

left justify in out

Na svojej webstránke o tom informuje ministerstvo zahraničných vecí. Na galakoncerte zaznejú piesne a operné árie od Alexandra Moyzesa, Mikuláša Schneidera-Trnavského, Antonína Dvořáka, Richarda Straussa, Richarda Wagnera, Charlesa Gounoda, Gaetana Donizettiho a Vincenza Belliniho. Publikum sa môže tešiť na špičkových slovenských operných spevákov - Editu Gruberovú, Pavla Bršlíka, Zuzanu a Richarda Švedovcov, ktorých bude na klavíri sprevádzať Peter Valentovič.

 

Podujatie je súčasťou Roka slovenskej hudby 2016 a cyklu Slovenské hviezdy na nemeckom nebi. Koná sa v spolupráci s Berlínskym dómom, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Hudobným centrom Bratislava, informuje rezort diplomacie v článku zverejnenom na https://www.mzv.sk/aktuality/kulturna_prezentacia. Účasť prezidenta Andreja Kisku na koncerte je súčasťou jeho pondelkovej oficiálnej návštevy Nemecka.


V rámci záveru predsedníctva Slovenska v Rade EÚ sa v Ríme, Paríži, Viedni i v Londýne uskutočnia koncerty klasickej hudby so svetovo uznávanými hudobníkmi a spevákmi zo Slovenska. Slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay vystúpi v nedeľu 11. decembra s orchestrom Slovenská filharmónia v Sále Santa Cecilia v Ríme. Pod taktovkou Rastislava Štúra zaznie v interpretácii Dalibora Karvaya Koncert pre husle a orchester D dur op. 35 Piotra Iľjiča Čajkovského. Uznávaná slovenská organistka Monika Melcová má zas v pondelok 12. decembra koncert v Paríži.

 

Karvay svoju majstrovskú hru na husliach predvedie následne v utorok 13. decembra v San Marine. Vianočný koncert Dalibora Karvaya s klavírnym sprievodom Daniela Buranovského je venovaný záveru SK PRES. Vrcholom kultúrnych podujatí sprevádzajúcich naše európske predsedníctvo budú dva vianočné koncerty. Prvý Vianočný koncert s Editou Gruberovou sa uskutoční 17. decembra vo Viedni v Dóme svätého Štefana (Stephansdom). Vystúpenie svetoznámej sopranistky v spolupráci s basistom Richardom Švedom a orchestrom bude zároveň pripomienkou jubilea, ktoré speváčka oslávi 23. decembra. Slovenské vianočné koledy a piesne priblíži Vianočný koncert v Londýne. Uskutoční sa 20. decembra v poobedňajších hodinách v kultúrnom centre St. Martin-in-the-Fields na Trafalgar square.


Slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ sú venované kultúrne akcie nielen v zahraničí, ale i na Slovensku. Medzi iným aj abonentné koncerty Slovenskej filharmónie, ktoré sa pod taktovkou Leoša Svárovského uskutočnia 15. a 16. decembra v bratislavskom sídle filharmonikov, v Redute. Na koncertoch zaznie v rámci Roka slovenskej hudby slovenská premiéra Magnificat Jána Zimmera. Publikum si vypočuje i 3. klavírny koncert Ludwiga van Beethovena a Organovú symfóniu Camille Saint-Saënsa.


Podrobnosti o kultúrnych podujatiach sprevádzajúcich predsedníctvo SR v Rade EÚ v druhom polroku tohto roka možno nájsť na internetovej adrese https://www.eu2016.sk/sk/podujatia/kulturne-a-ostatne-podujatia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies