Kto sú hrdinovia sociálnych služieb? Pozrite si reportáž z odovzdávania cien DOBRÉ SRDCE!

NETKY.SK • 15 September 2023, 12:30 • 3 min
Kto sú hrdinovia sociálnych služieb? Pozrite si reportáž z odovzdávania cien DOBRÉ SRDCE!

Nelu Pociskovú, Roba Grigorova a skupinu Fragile spája DOBRÉ SRDCE. Tak sa volá Národná cena starostlivosti, ktorú po štvrtýkrát odovzdávali na slávnostnom galavečere v Starej Tržnici. Víťazov v šiestich kategóriách odmenili diváci standing ovations. Pozrite si reportáž Netiek s exkluzívnymi rozhovormi s Katkou Koščovou, Braňom Kostkom a Martinom Nikodýmom. Dozviete sa aj ako si predstavuje starobu Nela Pocisková a ako chváli opatrovateľky Robo Grigorov!

slovakia

left justify in out

Veľké emócie, dojatie nominovaných a víťazov a zaslúžený potlesk divákov. Tak vyzeral 4. ročník Národnej ceny starostlivosti DOBRÉ SRDCE, na ktorom Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb ocenila najlepších pracovníkoch v sociálnych službách. Autorka projektu, predsedníčka APSS v SR a predsedníčka poroty DOBRÉHO SRDCA Anna Ghannamová rozhodla spolu s porotou o víťazoch v šiestich kategóriách. Aj štvrtý ročník nadviazal na tie predošlé. Asociácii poskytovateľov sociálnych služieb v SR sa opäť podarilo povýšiť oslavu pracovníkov v sociálnych službách na vyššiu úroveň.

 

Tento rok sme dostali vyše 120 prihlášok a bolo ťažké vybrať z tých úžasných príbehov, ktoré verím, budú inšpiráciou pre mladých ľudí. Pretože v sociálnych službách na Slovensku máme odkázaných na pomoc 72 000 ľudí. Stará sa o nich 42 000 zamestnancov s priemerným vekom 52 rokov. Aj preto sme dnes tu,  aby sme z tejto neviditeľnej armády pomoci ukázali príbehy, ktoré môžu inšpirovať mladých ľudí. Vybrať si pomáhajúcu profesiu, ktorá pomáha aj nám. Lebo len v starostlivosti o šťastie druhých nachádzame to vlastné,“ konštatovala autorka projektu, predsedníčka APSS v SR a predsedníčka poroty DOBRÉHO SRDCA Anna Ghannamová.

Galavečer v Starej Tržnici moderoval Martin Nikodým, ktorý okrem silných príbehov uviedol aj krásne vystúpenia Katky Koščovej, klaviristu Jozefa Hollého, skupiny Fragile a legendárneho Roba Grigorova.
Moja mama má dve opatrovateľky a je s nimi veľmi spokojná. Má ich rada, aj ako ľudí. Príkladne sa o mamu starajú a ja som im za to vďačný,“ prezradil Robo Grigorov.

 

 Speváčka, herečka a mama dvoch detí Nela Pocisková sa s opatrovateľkami stretla len v súvislosti s opatrovaním jej dvoch ratolestí. Svoju starobu si plánuje idylicky.
Svoju starobu si predstavujem ideálne na pláži na Malorke. My sa vždy smejeme, keď na dovolenke vidíme starších ľudí, ako si nosia prenosné rozkladacie stoličky a dáždniček. A tam si sadnú, čítajú si knihu a jedia čipsy. Tak si vravíme, že takto skončíme aj my....“ s úsmevom prezradila Nela Pocisková.

V 4. ročníku Národnej ceny starostlivosti o víťazoch rozhodovala porota, zmenou v tomto roku bolo vynechanie kategórie Dobrovoľník. Kategória opatrovateľ/ka už tradične pripadla predsedníčke Komory opatrovateliek Slovenska Dane Grafikovej, ktorá vybrala víťazku Martu Valovičovú. Príbehy sestier pre tento rok vyberala členka Rady a Prezídia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Zuzana Haladová. Víťazkou tejto kategórie sa stala Katarína Magátová. Nominovaných v kategórii Odborný pracovník si na svoje plecia zobrala predsedníčka Slovenskej komory Sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce Katarína Mažárová, ktorá cenu udelila Miriam Orbisovej. V porote DOBRĚHO SRDCA privítali aj členku Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci v Európskom parlamente Miriam Lexmanovú, ktorá sa zhostila výberu manažérov. Víťaznou manažérkou sa stala Mária Kóšová. Poskytovateľov a zariadenia už tradične zhodnotila podpredsedníčka APSS v SR Božena Bušová. Víťazom sa stala Slovenská katolícka charita. Nesúťažnú kategóriu výnimočný počin si tak ako po minulé roky zobrala na starosť predsedníčka APSS v SR Anna Ghannamová. Cenu za výnimočný počin si odniesla komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Je to pre mňa veľké prekvapenie, veľmi si to vážim. Je to ocenenie práce, ktorú na Úrade komisára robíme od roku 2016. Nie je to cena len pre mňa, ale pre celý môj tím, ktorý je pripravený prijať tie vízie, ktoré som do úradu priniesla a napĺňať ich. Služba, ktorú robíme pre ľudí so zdravotným postihnutím, je taká misia, ktorú my plníme. Ďakujem za cenu DOBRĚ SRDCE, je to pre mňa záväzok,“ vyznala sa Zuzana Stavrovská.

Autorom ocenenia - sklenenej plastiky, ktorú získavajú víťazi kategórií je  študent katedry úžitkového umenia VŠVÚ Dominik Pirháč. Kreatívnu časť kampane si pod svoje krídla zobrala agentúra Imagons.

Réžie dokrútok, príbehov finalistov v ich prirodzenom prostredí sa ujal Branislav Gotthardt. Celkovú réžiu má na konte Ladislav Halama a scenár programu dala dokopy Barbara Štubňová. Galavečer odvysiela Dvojka RTVS 7.10.2023. Všetky informácie nájdete na www.dobre-srdce.sktwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nora Krchňáková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies