Korčok: Boj za slobodu a demokraciu nikdy nekončí

NETKY.SK • 21 August 2022, 14:47 • 2 min
Korčok: Boj za slobodu a demokraciu nikdy nekončí

slovakia

left justify in out

BRATISLAVA - Dnes si pripomíname vpád vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

„Takto pred 54 rokmi sa občania Československa prebudili do hrozivého rána. Nočný vpád vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 znamenal zastavenie demokratických procesov Pražskej jari a priniesol množstvo osobných tragédií, vrátane desiatok obetí na životoch. Slováci a Česi sa pritom previnili len tým, že žiadali demokratizáciu režimu a politické práva, čo režim v Moskve považoval za ohrozenie svojho dominantného postavenia," uviedol k smutnému výročiu minister zahraničia.

img

„Udalosti spred 54 rokov nám pripomínajú, ako ľahko sa môže zmeniť život od úplných základov. Invázia a následná okupácia vyvolali v našej spoločnosti hlbokú traumu, pretože spolu s tankami sa začala nielen normalizácia, ale zapríčinili aj množstvo obetí a tisíce zničených životov. Slovensko sa s touto traumou vyrovnalo až v roku 1989. Dnes sme ako zvrchovaný a demokratický štát pevnou súčasťou Severoatlantickej aliancie. Máme skutočných spojencov, ktorí sú pripravení brániť naše územie a slobodu," povedal Ivan Korčok. 

 

obrazok

„Odkaz z roku 1968 preto platí naplno aj dnes: boj za slobodu, demokraciu a zvrchovanosť sa nikdy nekončí," zdôraznil šéf
slovenskej diplomacie.

Okupácia Československa trvala 23 rokov a v období od 1. januára 1969 do 21. júna 1991 pripravila o život najmenej 267 Čechov a Slovákov. Operácia niesla krycí názov Dunaj, vojská Varšavskej zmluvy tvorili divízie zo Sovietskeho zväzu, Maďarska, Poľska, Bulharska a NDR na čele so Sovietskym zväzom.

 

Prečítajte si aj: Anton Srholec, človek veľkej viery, lásky a pokory



Autor: Ida Zeleznikova



Netky
Do nového roku zostáva
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies