Komore medicínsko-technických pracovníkov sa nepáči zvyšovanie platov zdravotným sestrám

NETKY.SK • 13 December 2017, 12:58 • 2 min
Komore medicínsko-technických pracovníkov sa nepáči zvyšovanie platov zdravotným sestrám

BRATISLAVA - Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov (SK MTP) je znechutená zvyšovaním platov sestier s pokročilou praxou, vyšším vzdelaním a kompetenciami.

slovakia

left justify in out

Nepáči sa jej, že ostatným pracovníkov v zdravotníctve sa platy neupravujú. Komora dlhodobo žiada zvýšenie výšky mzdy pre zdravotníckych pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa. Jej šéfka Janka Strápková poukazuje, že zdravotnícky laborant s päťročnou atestáciou má mzdu vo výške 0,96-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v slovenskom hospodárstve spred dvoch rokov. Pripomína, že laboratórny diagnostik, ktorému stačí osvedčenie na výkon práce, má koeficient 2,1.

 

"Žiadosti na vyrovnanie tohto nepomeru Ministerstvo zdravotníctva SR vytrvalo odmieta riešiť a s komorou nespolupracuje. Možno ak si pán minister prečíta túto správu v novinách, pochopí, že všetci zdravotnícki pracovníci majú rovnaké práva na spoluprácu a riešenie ich problémov," skonštatovala Strápková.

 

Sestry s najmenej päťročnou praxou, vyšším vzdelaním a kompetenciami budú od júla budúceho roka dostávať vyššie mzdy, schválili nedávno poslanci v parlamente v novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Pôjde najmenej o 1,00-násobok priemernej mesačnej mzdy. Novela zákona nie je podľa rezortu zdravotníctva komplexná úprava systému odmeňovania. Ministerstvo avizovalo, že nepracuje len na úprave kompetencií sestier, ale komplexne na zmene právomocí zdravotníckych pracovníkov. Následne sa má debatovať aj o platoch.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies